Esély az ellenzéknél – Így látja a Republikon
17/02/2021 10:33
| Szerző: Klubrádió/K.K.
Akár az egyéni választókerületek kétharmadában is győzhetnek ellenzéki jelöltek, ha valóban jók és egy jól felépített kampánnyal támogatják őket.
Egyre világosabban látszik, hogy egy választást az egyéni választókerületekben lehet megnyerni. Az ellenzéknek tehát a korábbinál jóval több helyi győzelmet kell aratnia a sikerhez. Az is egyértelmű, hogy alapfeltétel egy közös jelölt indítása. Nem lehet több ellenzéki induló egy helyen, mert akkor biztos a bukás. A Republikon Intézet elemzéséből ez olvasható ki.
Virág Andrea elemző beszélt arról, hogy véleményük szerint az egyéni választókerületek kétharmadában is lehet esélye egy ellenzéki jelöltnek a győzelemre. Ez 72 helyet jelent, a maradék 34 választókerület eléggé stabilan kormánypárti, de azokról sem kellene lemondani.
A nyerhető választókerületeket csoportokra osztották a 2018-as országgyűlési és a későbbi önkormányzati választások eredményei alapján. Vannak a jelenleg is ellenzéki választókerületek, ilyenből 15 van, főleg Budapesten. A következő csoportba tartoznak olyanok, amelyekben az ellenzéknek már ’18-ban is többsége volt, de miután nem egyetlen jelöltet állítottak, a Fidesz-KDNP nyert. Ezeken a helyeken egy jelölttel van esélye az ellenzéknek, ilyenből 37-et találtak az elemzők. Az főleg az önkormányzati választásokon látszott, hogy a nagyvárosokban gyengültek a kormánypártok, ezeknek a vonzáskörzetében, főleg a budapesti agglomerációban érvényesül a hatás, vagyis 9 olyan választókerület is van, amely a nagyvárosi hatás miatt lehet az ellenzéké. A negyedik csoportba 11 billegő választókerületet sorolt a Republikon azzal, hogy egy jól kiválasztott ellenzéki jelöltnek egy hatásos kampánnyal van esélye.
Virág Andrea rendkívül fontosnak tartja, hogy a jelöltet időben megismerjék az emberek. A legjobb eszköz a megismertetésre az előválasztás, mint látszik, erre is készül a hat ellenzéki párt. A másik kulcskérdés a kampány. Egy jó választási kampányt úgy lehet felépíteni, ha van egy központi része, egy erős miniszterelnök-jelölttel, és ahhoz kapcsolnak a helyieknek szóló üzeneteket minden egyes választókerületben. Kevés már azt üzenni, hogy „csak ne Orbán legyen”. Meg kell mutatni, hogy mit akar tenni a jelenlegi ellenzék a gazdasági válságból való kilábalásért, az egészségügyben, az oktatásban és a többi lényeges területen.
Az interjút a fenti lejátszóra kattintva hallgathatja meg. Kiemelt kép: MTI/Balogh Zoltán.
2021.02.17. 06:00
Műsorvezető: Pálinkás-Szüts Róbert