Ezeknél a betegségeknél hoz egészségnyereséget a több lépésszám
28/08/2024 11:46
| Szerző: Klubrádió
| Szerkesztő: Gőzsy Kati
A napi gyaloglás csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek - köztük a szívinfarktus és a stroke -, illetve a daganatos betegségek és a demencia kialakulásának kockázatát. "A napi tízezer lépés elérése egy jó cél, ugyanakkor a pozitív hatás már ennél alacsonyabb lépésszám esetén is jelentkezik". Dr. Fazekas-Pongor Vince, a Semmelweis Egyetem Megelőző Orvostani és Népegészségtani Intézet egyetemi adjunktusa beszélt erről a Reggeli gyorsban.
A szív- és érrendszeri betegségek, köztük a szívinfarktus és a stroke kialakulásának kockázata 43 százalékkal alacsonyabb azoknál, akik naponta átlagosan 9500 lépést tesznek meg, a naponta 3800 lépést tevőkhöz képest. A daganatos betegségekkel kapcsolatban, ha kétezer lépéssel emeljük a napi lépésszámunkat, már az is csökkenti a daganatos betegségek kockázatát, illetve a lépésszám tíz százalékos emelésekor is csökken. A demencia esetén pedig már napi ötezer lépésszám fölött csökken a betegség kialakulásának kockázata. Ez a védő hatás különösen meredeken emelkedik hatezer lépésig. Ezeken túlmenően a légúti megbetegedésekre, az alvásminőségre és a mentális jóllétre is jótékonyan hat a lépésszámok emelése, és tízezer lépés fölött jelentősen csökkennek a halálozási mutatók - mondja Dr. Fazekas-Pongor Vince a nemzetközi kutatásokra hivatkozva, köztük a legtöbbet hivatkozott kutatásra (UK Biobank).
"A tízezer az egy jó végső cél, de már ötezer fölött is vannak pozitív hatások, vagy ha kétezer lépéssel emeljük a lépésszámunkat, már annak is nagy hatása van, de már tíz százalékos lépésszámnöveléssel is csökkenthetjük a betegségek kockázatát - mondta Dr Fazekas-Pongor. - És talán sokkal hasznosabb, ha kisebb mértékben próbáljuk növelni a lépésszámunkat, mondjuk ezresével. Ugye, azt könnyebben elérjük, sikerélményünk is lesz, és ezzel növeljük a motivációnkat, és ugye lehet, hogy akkor kedvünk lesz még tovább, és még tovább növelni. Ezzel szemben, ha hirtelen nagy célt tűzünk ki magunk elé, nagyobb a valószínűsége annak, hogy nem sikerül. Kudarcélményünk lesz, ez meg csökkenti a motivációnkat."
65 év fölött 6000 lépést ajánlanak naponta, azt kell ugye kitűzni. Dr. Fazekas-Pongor szerint ha valaki a mozgásszervi betegsége, térdfájdalma miatt nem tud lépni, akkor nyilván alternatív mozgásformákat kell keresni. Így például mondjuk a szobabiciklizés az egy jó dolog, vagy akár egy logisztikai, elliptikus tréneren való edzésnek még több pozitív hatása van, mintha mondjuk simán a lépésszámunkat emelnénk.
"A Semmelweis Egyetemen kidolgoztunk egy ilyen munkahely-egészségfejlesztési programot, vannak ilyen általános otthoni, munkahelyi tippek, amik azért gyakrabban előjöttek - mondta Dr. Fazekas-Pongor Vince. - Ilyen például, hogy használjuk a tömegközlekedést, és egy megállóval korábban szálljunk le a metróról, vagy ha autóval járunk, távolabb parkoljunk a munkahelyről. A munkahelyen, otthon lift helyett lépcsőzzünk. Telefonálás közben járkáljunk. Munka közben óránként álljunk fel, tegyünk néhány lépést. Ebéd után sétáljunk egyet, vagy egy távolabbi menzára sétáljunk. Vagy akár ebéd után ugye közösen sétáljunk. Hétvégén szervezzünk szabadtéri programot: túrázzunk, sétáljunk, mozogjunk a szabadban, használjuk ki a jó időt.
Megint nagyon fontos itt a közösség. Tehát, hogyha ide a céljainkhoz szerzünk egy társat, ugye kölcsönösen tudjuk motiválni egymást, mert azért a motiváció nyilván hullámzik, és az nagyon jó, hogyha a barátnőnek, barátnak éppen magasabb a motivációja, mert meg tudjuk egymást győzni. Vonjuk be a családtagokat, barátokat, ismerősöket, kollégákat, mert közösen az életmódváltás, aktivitásfokozás is jobban megy. A közösségi egészségfejlesztésben azért nagyon sok potenciál van, és a programjaink is, amiket itt kidolgozunk, aztán vele szemben inkább ebbe az irányba próbálnak."