Falus Ferenc: Példátlan, hogy az OGYÉI rémhírterjesztésért tesz feljelentést cikkek miatt
2/02/2022 19:09
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
Senki nem gondolta volna, hogy az az OGYÉI tesz büntetőfeljelentést rémhírterjesztésért a favipiravir hatásosságát vitató, ismeretterjesztő, tudományos vitára ösztönző cikkek miatt, amely szervezet nagyon felületes vizsgálatok alapján engedélyezte a vakcinákat – véli Falus Ferenc.
Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) rémhírterjesztésért olyan orvosokat jelentett fel, akik cikkekben fejtették ki, hogy a favipiravir covid elleni hatásossága legalábbis visszafogott. Falus Ferenc, volt országos tiszti főorvos szerint "ez a tudományos, ismeretterjesztő célú vita példátlan akadályozása, amiről senki nem gondolta volna, hogy megtörténhet". Különösen annak tükrében abszurd, hogy olyan szervezet tett büntetőfeljelentést, amely "a vakcinák engedélyezése során mindenféle tekintélyét elveszítette".
A Magyar Hang birtokába jutott egy tudományos kézirat, mely szerint magyar kutatók számos, Magyarországon szekvenált koronavírus-genomot elemeztek. Megállapították, hogy a pandémia első és második hulláma az eltérő epidemiológiai környezet miatt volt gyökeresen különböző egymástól, nem pedig azért, mert a második hullámban a vírus fertőzőképesebb volt.
A cikkben megjelent adatok közt semmilyen, a járványüggyel kapcsolatos újdonságot nem talát Falus, amelyről addig ne tudtunk volna. Kifejtette, hogy az első és második hullámot követő nagy lazítások, a tömegrendezvények engedélyezése nem voltak bölcs ötletek. A kormány nem hozott újra korlátozó intézkedéseket akkor sem, amikor ősszel, az iskolakezdéssel diákok és tanárok újra nagy csoportban tartózkodtak szűk helyen, egészen novemberig, amikor ismét drasztikusan emelkedett a fertőzöttek száma. Hozzátette, részben ennek is köszönhető, hogy tízezerrel növekedett a halálozások száma.
A fertőzés terjedése szoros összefüggésben áll azzal, hogy mennyi tesztet végeznek el – véli Falus. Hangsúlyozta, Magyarországon ez a probléma különösen fontos, de itthon mégsem teszteltetnek eleget, így a fertőzés terjedését sem tudjuk pontosan mérni. Az sem jelenthet elég mentséget, hogy Hollandiában, mint fejlettebb országban sem magas a tesztek száma. Falus szerint a járvány ott azért terjed lassabban, mert az egészségügy teherbírása sokkal jobb, illetve az infrastruktúra is fejlettebb. „Magyarországon fogalmunk sincs arról, valójában hány beteg van” – tette hozzá.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2022.02.02., szerda 17:15
Riporter: Bolgár György