Fel kell kötni a felkötnivalót, ha az európai gazdaság szeretne labdába rúgni a következő négy évben - Virovácz
7/11/2024 10:53
| Szerző: Klubrádió
Nagyítóval kell keresni a gazdasági hasznokat Magyarország számára az új amerikai elnök megválasztásával, mert egy olyan vezetőről beszélünk, aki azt mondja, hogy Európa Amerika legfőbb ellensége. Mivel hazánk exportfüggő és az EU kereskedelméhez vagyunk kötve, így máris nagy bajban vagyunk. Virovácz Péter az ING elemzője adott helyzetjelentést a Reggeli gyorsban.
A pozitív oldalon van egy olyan remény, hogy Trump le tudja zárni a háborúkat a Közel-Keleten és Ukrajnában. Ez talán ellensúlyozná a negatívumokat. Az ING elemzője azt mondja, lehetnek olyan dédelgetett álmok, hogy majdan Ukrajna újjáépítésében hazánk is szerepet vállalhat, ám ehhez fontos lenne jó politikai kapcsolatokat ápolni Ukrajnával, ami egyelőre még nem látszik.
A forint jövőjét illetően az elemző Trump előző ciklusából indult ki, 2016-ban ugyan a republikánus jelölt megválasztása meglepetés volt, a forint egy héten belül 3 százalékot gyengült és egy-két hónapos időtávban már 6 százalékos romlást könyvelt el. Ha ezt a jelenre vetítjük, akkor csúnya dolgokat fogunk látni: ez 420 feletti, 430-hoz közelítő euró árfolyamot jelentene. De Virovácz szerint most más globális és kamatkörnyezetben vagyunk, mások a geopolitikai viszonyok. A piacok már kevésbé érzékenyek, és várhatóan nem tartanak sokáig a negatív hullámok. Látszik abból is, hogy a forint mostanra már visszament 410 alá, holott járt 412-es szinten is.
Ebben részben szerepet játszik az is, hogy a nemzetközi befektetők már kamatemelést várnak a magyar jegybanktól. Ám azt nem tudjuk, hogy csalódást okoznak-e a nemzetközi befektetőknek vagy sem. Egy rossz kommunikáció most 420-ig is elviheti a forintot.
Mi lesz az európai gazdasággal?
Az ING elemzője szerint az európai gazdaság szempontjából talán a legjobb forgatókönyv valósulhat meg azzal, hogy a teljes kongresszust elhozhatja a republikánus párt, mert feltehetően Trump a belpolitikai kérdésekre fog koncentrálni, úgy mint migráció és adókérdések és nem feltétlenül a vámháború lesz az elsődleges mozgatórugója. Az ING arra számít, hogy a Trump- adminisztráció 2026 első felében jut oda, hogy ezzel foglalkozzon, így Európának van másfél éve, hogy kitalálja, mit lehet a helyzettel kezdeni. Virovácz szerint a rossz hír az, hogy nincs egyetlen erős hatalom vagy kormányfő sem az EU-ban, aki össze tudná fogni a tagállalmokat és képviselni tudná az európai érdekeket.
Trump pedig nem fog kesztyűs kézzel bánni sem Kínával sem Európával, fel kell kötni a felkötnivalót, ha az európai gazdaság szeretne labdába rúgni a következő négy évben - fogalmazott Virovácz Péter.
2024.11.07., csütörtök 7.45
Riporter: Herskovits Eszter. Selmeci János