Főállatorvos: Még nem nemzetgazdasági mértékű a ragadós száj-és körömfájás okozta kár
3/04/2025 09:58
| Szerző: Klubrádió
A fertőzött állomány felszámolása a legfontosabb, hogy a járványt meg tudják állítani, emellett korlátozó intézkedések vannak érvényben, ami az állatok és a belőlük készült termékekre mozgatására vonatkozik - mondta az országos főállatorvos a Reggeli gyorsban.
A ragadós száj- és körömfájás vírus több mint 50 éve nem fordult elő Magyarországon a március 6-ai megjelenése előtt. Idén Németországban ütötte még fel a fejét ez a betegség, de az a vírus, amit ott kimutattak, nem azonos azzal, ami itt jelen pillanatban Magyarországon, illetve Szlovákiában okoz betegséget. A bejutásnak a körülményeit járványügyi nyomozás keretében vizsgálják. Egyelőre nincs olyan biztos információ, hogy mi okozta a vírusnak a bejutását, de mosta fő fókuszban a járványnak a megállítása áll - mondta Pásztor Szabolcs.
A járványkitörésekkel érintett telepeken jelen pillanatban körülbelül 8400 szarvasmarha érintett. Ez egyébként a magyar szarvasmarha állománynak körülbelül az 1%-át jelenti. Tehát jelen pillanatban ez nem nemzetgazdasági mértékű kár, de figyelembe véve azt, hogy ez a betegség rendkívül ragályos, mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy ez onnan tényleg ne is tudjon tovább terjedni, mert adott esetben hatalmas kárt tud okozni - hangoztatta Pásztor.
Beszélt arról is, hogy a betegség lappangási ideje 4-7 nap, tehát ahová bejut, ott nem marad észrevétlen túl sokáig. Most a legfontosabb feladat a fertőzött állatállomány felszámolása. Ezen kívül korlátozó intézkedések vannak érvényben, amik az állatmozgatásokra és a termékek mozgatására vonatkoznak. Ezek széles körben érintik a fogékony állományokat, tehát Győr-Moson-Sopron megyében, illetve Komárom-Esztergom megyének is három északi járására kiterjed ez a korlátozott terület, illetve Magyarország teljes területén minden fogékony állatfajt bemutató, vásár, kiállítás megtartása jelenleg tilos. Ezekkel az intézkedésekkel lehet leginkább biztosítani azt, hogy a járványt lokalizáljuk, és mielőtt felszámoljuk.
A vírus a levegőben, az állatok közötti közvetlen kontaktus nélkül, a szél és járműforgalom révén terjed. Éppen ezért nagyon fontos az intézkedéseink, illetve védekezés során figyelemmel kísérni a szélirányt, a széljárást, és ennek megfelelően meghatározni azokat a korlátozás alatti területeket, amik adott esetben veszélyeztetettek lehetnek - mondta a főállatorvos. Így került sor egy viszonylag nagy kiterjedésű terület lehatárolására is. Ez a korlátozott terület Magyarországon kívül még Szlovákiát - ahol mér öt telepet érint a fertőzés - és Ausztriát is érinti - tette hozzá.
A vírus megállításának érdekében kontaktkutatást is végeznek. Ez arra terjed ki, hogy hogyan juthat be egy telepre a vírus, vagy hogyan juthatott be, másrészt pedig, hogy onnan esetlegesen hová terjedhetett tovább. Mind a két irányban vizsgálják a kontaktokat - mondta a főállatorvos. Hozzátette: a fő fókusz azon van, hogy a járványt megállítsák, tehát a továbbterjedésben esetlegesen szerepet játszó kontaktokat helyezzék előtérbe.
Ez úgy történik, hogy megnézik azt, hogy egy adott telepre milyen járművek, milyen személyek, mikor, hogyan jutottak be, onnan hová mentek tovább, adott esetben a tejszállítás útvonalát végigkövetik, azokat a telepeket ellenőrzik, amelyek ebben érintettek, megfigyelik az állatokat, mintát vesznek belőlük.
Arra a kérdésre, hogy mekkora a baj, azt mondta, amennyiben ezeket az intézkedéseket az állattartók is betartják, illetve következetesen alkalmazza mindenki, akkor bízik benne, hogy tovább nem fog terjedni a betegség.
Múlt héten Rusvai Miklós virológus azt mondta rádiónknak, hogy ha nem terjed tovább a vírus, akkor egy olyan három hónap múlva megnyugodhatunk. Pásztor Szabolcs ennek kapcsán azt mondta, a három hónapos időszak az arra vonatkozik, hogy az utolsó felderített kitörést követően, ennyi idő múlva kérelmezheti Magyarország ismét a mentességet ettől a betegségtől.
Hozzátette, megnyugodni teljesen soha nem lehet, hiszen az állategészségügyben egy folyamatos éberséget, figyelemfenntartást igényel, de a vírusnak a lappangási idejét kell ilyenkor figyelembe venni. Ennél a betegségnél, ez átlagosan 4-7 nap, de adott esetben 2 hét, vagy bizonyos esetében extrém esetben 3 hetet is mértek tudományos alapon. Tehát mindenképpen el kell telnie néhány hétnek úgy, hogy nem jelentkezik új kitörés ahhoz, hogy azt mondhassuk, elmúlt a veszély.
A teljes beszélgetést meghallgathatják a fenti lejátszóra kattintva. (Ha appon keresztül éri el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért a hanganyag meghallgatásához, kérjük, lépjen át a klubradio.hu-ra.)
2025.04.03., csütörtök 8.35
Riporter: Herskovits Eszter, Selmeci János, Bódy Gergő