„Köszönjük,
Uniszex

Gyakran tekintik úgy a dúlákat, mint veszélyes szereplőket

22/03/2025 08:54

| Szerző: Klubrádió

Megváltoztak a szülészeti irányelvek, amit a Belügyminisztérium családközpontú alapelvekre épülő szülészeti és újszülött-ellátásról szóló egészségügyi szakmai irányelvnek nevez és aminek kidolgozásához tájékoztatásuk szerint a Másállapotot a szülészetben! Mozgalom aktivistáival és szakembereivel egyeztettek. A valóságban azonban nem engedték őket a tárgyalóasztalhoz. Az Uniszexben viszont megkérdeztük őket, mi a véleményük az új irányelvekről.

2025. március 17. Uniszex (2025. március 17., hétfő 14:00)
51:15
00:00
Műsorvezetők: Kerekes Borbála, Kovács Gellért Szerkesztők: Kerekes Borbála
Garai Mixi szülésznő, a mozgalom aktivistája arról beszélt, hogy a jelenlegi irányelvvel az a baj, hogy nagyon kevés téren kötelezi az ellátókat arra, hogy fejlődjenek. 

Az új irányelvből vettek is ki tartalmat és tettek is bele újakat. Ezeket vettük át.

Kikerült például az a viszonylag részletes rész, ami a kommunikációt illeti. Vagyis a beleegyezés igénye nem szerepel benne, csak a tájékoztatás, miközben a nemzetközi ajánlások úgy szólnak, hogy a nő beleegyezése is kell egy-egy folyamatba. A szülésznő hozzátette, a még haladóbb irányelvekbe a közös döntéshozatalt foglalták bele.

Ezzel együtt hangsúlyozta, a szülő nőnek ezután is joga van elméletben elutasítani egy adott ellátást, de ha a magzat súlyos veszélyben van, akkor nem kell az anya beleegyezését kérni a beavatkozáshoz.

Mint mondta, az egészségügyi szakemberek feladata, hogy olyan információt adjanak át, hogy a szülő nő döntést tudjon hozni. Szerinte az alternatív lehetőségek felkínálása hiányzik leginkább az irányelvből. Példaként említette, hogy ha elhangzik egy javaslat, talán az is elhangzik, hogy mit akarunk elérni, mit akarunk elkerülni egy adott beavatkozással, akkor ez szélsőséges esetben veszélyekkel riogatásban ölt testet és nem hangzik el, hogy egy másik módszerrel mi történhetne. De ez nem csak a szülészeti ellátás sajátja a magyar egészségügyben – teszi hozzá.

Kivették például azt az egyébként pozitív elvet, ami a személyes jelenlétről szól. Most az szerepel benne. hogy „kerüljük a felesleges személyi jelenlétet”. A Másállapotot a szülészetben! aktivistái is még keresik a választ ennek a tartalomnak az értelmezésére. Mert egyfelől értelmezhető úgy, hogy például egy oktató kórház esetén nyolc hallgató ne legyen jelen egy szülésen. A másik felfogás, ami sokkal aggasztóbb, hogy a mondattal a szüléskísérők – azon belül is a dúlák számát akarják korlátozni. A betegjogi törvény ugyan garantálja, hogy jelen lehet másik felnőtt egy szülés mellett, de nem határozza meg azok számát. Ezt a kórházak pedig önkényesen úgy értelmezik, hogy az egy felnőtt lehet és nem több, és választás elé állítják az anyákat, hogy apát vagy a dúlát viszik be. Hozzátette: időnként van javulás a dúlák elfogadottságában, időnként pedig romlik a helyzet és intényenként is váltó.

Ennek az az oka, hogy a kórházi személyzet nem szereti a dúlákat, több különböző okból. 

Egyrészt a dúla egy külső szem, egy első tanú, aki nincs annyira involválódva a szülésbe, mint a szülő nő és az apa, illetve  tájékozott a szülés folyamatában, van szakmai kompetenciája. A kórházi dolgozók pedig nehezen veszik, ha beleszólnak a munkájukba. Gyakaran tekintik úgy a dúlákat, mint veszélyes szereplő, akinek jelenlététől nem lehet tudni, milyen reakciók várhatók a szülő nőtől, akit dúla kísér. Felmerült az is az elmúlt években, hogy a dúlák pénzért kísérnek, míg a szülésznők már nem kérhetnek pluszpénzt a munkájukért. 

Az aktvista azonban úgy látja, épp a dúla tudná biztosítani, amit az irányelv ír. Az 'egy szülő nőt egy szülésznő és egy dúla kísérjen végig' elv volna az optimális szüléskísérés. De ez 2025-ben biztos, hogy nem működik. A jogviszony törvény előtt, a fogadott szülésznők bejártak a saját klienseikhez, ezzel tehermentesítve az ügyeletes vagy épp műszakban lévő szülésznőket. Ezt ma már nem lehet - hangsúlyozta Garai Mixi.

Kikerült az ambuláns szülésre vonatkozó pont is az irányelvből. Persze a joguk erre is megvan a nőknek továbbra is, de azzal, hogy az irányelvben már nem szerepel, nincsenek motiválva az intézmények, hogy együttműködjenek az anyákkal. Pedig gyakori tapasztalat, hogy az a 2-3 nap, amit bent kell tölteni az anyának a gyermekágyas osztályon, az nagyon nehéz számukra, mert magukra vannak hagyva, hisz nincs kapacitás a megsegítésükre, eközben otthon sokkal több segítséget kapnának.

Az újszülöttet érintő vizsgálatok pedig mind elintézhetők akkor is, ha az anya a szülést követő 24 órán belül hazamegy. Garai Mixi emlékeztetett, hogy a koronavírus-járvány alatt látszott, hogy ha akarják a kórházak, akkor meg tudják oldani, hogy anyák hazamehessenek 24 órán belül. 

De mivel az OEP még mindig csak a háromnapos kórházi tartózkodása után finanszírozza a szülést a kórházaknak, ezért még mindig az az érdek, hogy az anya ott maradjon abban a 72 órában.

A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. (Ha appon keresztül éri el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért a beszélgetések meghallgatásához, kérjük, lépjen át a klubradio.hu-ra.)

Uniszex: Garai Mixi
2025.03.17., hétfő 14.00
Riporter: Kerekes Borbála