Hányan maradnak az egészségügyben?
27/10/2020 15:10
| Szerző: Klubrádió/K.K.
Bármelyik egészségügyi dolgozót átvezényelhetik két évre bárhová, bármikor, még békeidőben is. Sokan nem fogják aláírni az új munkaszerződést.
Az egészségügyi dolgozók kétéves átvezényléséről már korábban döntött az Országgyűlés, kellően felháborítva ezzel az orvostársadalmat, amelynek első reakciója az volt, hogy „Nem vagyunk katonák!” Orvosok is, szakdolgozók is kilátásba helyezték, hogy nem írják alá az új munkaszerződést, inkább máshová mennek dolgozni. Hétfőn újabb törvény született, amiben a kétéves átvezénylés maradt, azzal, hogy a döntést a tiszti főorvos és a Nemzeti Népegészségügyi Központ hozza meg, nem a belügyminiszter. Egyébként pedig kormányrendeletekben határozzák majd meg a korlátozó intézkedéseket, azaz enyhítik a törvényt.
Soós Anrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke a Reggeli gyorsban elmondta: amennyiben a törvény így marad, rengetegen mennek el. Egyszerűen nem hajlandók aláírni az új munkaszerződéseket, amit év végéig kellene megtenniük. Ezzel mindenki rosszul jár. Főleg a betegek, de azok a dolgozók is, akik valami miatt maradni kényszerülnek, például azért, mert nyugdíj előtt állnak, vagy családi okok miatt.
Azt mindenki megérti, hogy járványhelyzetben, katasztrófa esetén különleges intézkedésekre van szükség, de hogy békeidőben miért kell szétszakítani, lehetetlen helyzetbe hozni családokat két évre? A törvény megváltoztatásához számos javaslat érkezett. Eddig a kórház határozta meg, hogy kit enged el, nyilván azt, akit a legkönnyebben tudott nélkülözni, de volt ebben sok szubjektív elem. Vigyáztak arra, aki egyedül nevelte a gyermekét, vagy hozzátartozót ápolt. Ezután nagyobb szerepe lesz a járványügyi hatóságnak, de ezt pontosan kell látni. A szakszervezet tudomása szerint a törvény átdolgozása folyik, mert így nem maradhat.
Az orvosokat béremeléssel kompenzálta valamelyest a kormány, a szakdolgozóknál ilyenről nincs szó. A 72 százalékos emelés még azt sem kompenzálja, amit elvettek és most elvesznek tőlük. Egyébként is óriási a teher az egészségügyi dolgozókon, kevesen vannak, veszélyben vannak, megbetegszenek a vírustól. Soós Adrianna szerint érthetetlen, hogy a kormány miért most jön elő a békeidőre vonatkozó átvezényléssel, miért feszíti tovább a húrt. December végéig kiderül, hogy mit ért el vele.
Az interjút a fenti lejátszóra kattintva hallgathatja meg. Kiemelt kép: MTI/Nagy Lajos.
2020.10.27.06:00
Műsorvezető: Dési János
És még valami:
A Klubrádió elindult Az Év Honlapja 2020 versenyen, amelynek egyik díja a közönség szavazatától függ. Kérjük, szavazzon ránk! Ezt az alábbi képre kattintva teheti meg.
Ha úgy döntött, támogat minket, akkor a verseny oldalára jutva, a jobbra fent látható kék gombra kell majd kattintania – mellette látszik, hány szavazatnál tartunk.
Ez is egy apró segítség a Klubrádiónak. Köszönjük.