Haveraréna
16/11/2019 19:31
| Szerző: Klubrádió
Nem túlzás kijelenteni, a Puskás Stadion megvalósítása a kormányfő szűk családi és baráti köréhez kötődik.
A Puskás Stadion a kilenc éve tartó Orbán-rendszer legnagyobb beruházásaként valósult meg. Ehhez fogható értékű építkezés nem történt az utóbbi évtizedben, a gigantikus méreteihez igazodott 200 milliárdos költségvetése, annak folyamatos növekedése is. A K-Monitor korrupció-figyelő oldal külön aktát nyitott a Puskás Stadion számára. Az egykori, 1953-ban átadott Népstadiont 2016 tavaszán kezdték bontani, nyolc hónap alatt 50 ezer köbméter betont és vasbetont szedtek szét, 175 ezer köbméter földet hordtak el. Az Atlatszó értesülése szerint ebből több ezer tonna törmeléket illegálisan raktak le a Határ út ferencvárosi oldalán egy használaton kívüli ipari területen.
A munkákat 4 milliárd forintért végezte a ZÁÉV ZRT. és Föld Transz 2001. Kft. A Mészáros Lőrinc érdekeltségében lévő ZÁÉV a kivitelezésben is részt vett, a Magyar Építőről pedig azt érdemes megjegyezni, hogy a Paár Attila érdekeltségében lévő WHB-csoporthoz tartozik, akikkel a miniszterelnök veje, Tiborcz István is üzleti kapcsolatba került. Nem túlzás kijelenteni, a Puskás Stadion megvalósítása a kormányfő szűk családi és baráti köréhez kötődik.
Nem csoda, hogy Hadházy Ákos független országgyűlési képviselőt a Rákosi-rendszer emlékeztette a beruházás. A kezdeti tervek jóval szerényebbek voltak annál, ami végül megvalósult. 2008-ban a kormány 30 + 25 ezer fős stadion építésével számolt, ez lett volna Fehér úti Nemzeti Aréna. 2011. januárban azonban Orbánék változtattak az elképzelésen: az új stadiont a régi stadionba építették volna megtartva külső, muzeális elemeit. Novemberben a második Orbán-kormány elfogadta a stadion újjáépítésének koncepcióját, ez 35 milliárd forintból 2015-re 40 + 15 ezer férőhelyes, UEFA ötcsillagos stadiont ígért. 2013-ban azonban mégsem kezdődött el az építkezés, 2014-ben viszont már 60-80 milliárd forintos költségvetést emlegettek, majd előkerült a 100 milliárdos összeg, amit a projektért felelős Fürjes Balázs kormánybiztos 2015-re már kevésnek ítélt.
Két évvel később érkeztünk el a végösszeghez, ekkor hozták nyilvánosságra, hogy a ZÁÉV és a Magyar Építők 190 milliárd forintért vállalta el a kivitelezést. Miközben az épület költségvetése megötszöröződött, a tervekből kiejtették az atlétikai pályát és számos más sportágat befogadó funkciót is. Az összköltségek természetesen nem álltak meg bruttó 190 milliárdnál, további 11 kellett fordítani a környezet rendezésére, amit Fürjes Balázs részletesen kifejtett. Akadt azonban egy kétmilliárd forintos tétel, ennek sorsáról még Fürjes Balázs kormánybiztos se hallott, Bolgár György hívta fel rá a figyelmét.
Az összeállítást a fenti lejátszóra kattintva hallgathatja meg. Kiemelt kép: MTI/Lakatos Péter.
2019.11.16. 15:00
Ripoeter: Zsidai Péter