„Köszönjük
Esti gyors

Hegedűs: A magyar szuverenitásra érzékeny Orbán a létező legkényesebb pillanatban avatkozott a grúz belügyekbe

29/10/2024 23:39

| Szerző: Klubrádió

 | Szerkesztő: Szikora Gábor

Függetlenül attól, hogy Orbán Viktor az EU nevében beszélt-e Tbilisziben, használta-e a soros elnökség logóját, ez teljesen egyértelmű beavatkozás volt Grúzia belügyeibe a létező legérzékenyebb pillanatban, egy el nem ismert választás körüli politikai konfliktushelyzetben – jelentette ki Hegedűs Dániel. A külpolitikai szakértő szerint az a miniszterelnök, aki igen érzékeny arra, hogy állítólag külföldi hatalmak megsértik a magyar szuverenitást, most maga avatkozott be egy másik ország szuverén belügyeibe, ráadásul megszegte az EU tagjainak kötelező lojális együttműködés elvét.

2024. október 29. Esti gyors - részlet l Hegedűs Dániel 2024.10.29.
10:24
00:00

Az Európai Unió sürgeti a hétvégi grúz választásokon történtek független kivizsgálását, miután az EU és az EBESZ megfigyelői súlyos szabálytalanságokra hívták fel a figyelmet. Az ország köztársasági elnöke nem ismeri el az oroszbarát Grúz Álom nevű párt 54 százalékos győzelmét. Ehhez képest Orbán Viktor még a szavazatszámlálás befejezése előtt gratulált nekik, majd Tbiliszibe utazott, ahol egyébként tüntetők kifütyülték.

Hegedűs Dániel külpolitikai szakértő, a German Marshall Fund Közép-Európáért felelős regionális igazgatója az Esti gyorsban azt mondta: mintha a második felvonását élnénk meg annak a meglehetősen zavaró diplomáciai kampánynak, ami a magyar soros elnökség első két hetében is látható volt, amikor Orbán Viktor meglepő akciókkal próbálta a saját és a rezsimje külpolitikai mozgásterét bővíteni, valamint zavart kelteni mind az Unió kül- és biztonságpolitikájában, mind az intézményei működésében.

Ennek a „drámajátéknak” a végpontja nem feltétlenül az európai politikai közösség jövő heti ülése, hanem inkább az amerikai elnökválasztás, mert az döntheti el, hogy milyen válaszlépésre számíthat a magyar kormány – vélekedett. Ez alkalommal Orbán jobban ügyelt arra, hogy ne keltse azt a látszatot, mintha visszaélne a soros uniós elnökség eszköztárával, de függetlenül attól, hogy az EU nevében beszélt-e, használta-e a soros elnökség logóját, ez teljesen egyértelmű beavatkozás volt Grúzia belügyeibe a létező legérzékenyebb pillanatban, egy el nem ismert választás körüli politikai konfliktushelyzetben – jelentette ki. Az a miniszterelnök, aki igen érzékeny arra, hogy állítólag külföldi hatalmak megsértik a magyar szuverenitást, most önmaga avatkozott be egy másik ország szuverén belügyeibe, ráadásul megszegte az EU tagjaira kötelező lojális együttműködés elvét; az Uniónak világos álláspontjuk van Grúziával kapcsolatban, nem véletlenül függesztették fel a tagjelölti státuszt.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint Brüsszelben sokan azt szerették volna, ha Georgia második Ukrajna lenne, de az emberek ezt nem akarták, és erről világos döntést hoztak. Hegedűs Dániel szerint ebből egyfajta következtetést lehet levonni, hogy Szijjártó teljes egészében a Grúz Álom párt kommunikációs paneljeit használja, amelyek nem különböznek jelentősen attól, amit a magyar kormánypárt képviselt a 2022-es választáson, hogy ők a béke utolsó garantálói, az ellenzék pedig gyakorlatilag háborúba vinné az országot. Nyilvánvalóan egyetlen értelmezhető grúz ellenzéki párt sem képviselt hasonlót, de a kormánypárt mégis ezzel kampányolt – jegyezte meg.

A Grúz Álom 2012-ben került hatalomra, kezdetben uniópárti álláspontot képviselt, majd kezdett antidemokratikus, autoriter irányba fordulni. Magyarországról ismerős folyamatok mentek végbe, mint az igazságszolgáltatás intézményrendszerének megszállása, civil szervezetek elleni aktív fellépés, végül az NGO-ellenes törvény vezetett ahhoz, hogy felfüggesztették az ország tagjelölti státuszát. Ezzel párhuzamosan kezdett a grúz kormány stratégiai kapcsolatokat kiépíteni Oroszországgal és szorult háttérbe az EU-val folytatott párbeszéd. Tehát időben és jellegükben is lehet párhuzamokat találni Magyarországgal, azzal a fontos különbséggel, hogy hazánk az EU tagja, Grúzia pedig csak tagjelölt volt. Az utóbbi időben az orosz vonal mellett egyre szorosabbak lettek a Grúz Álom párt magyar kormányhoz fűződő kapcsolatai is – ismertette az idáig vezető utat a szakértő.

Ez a látogatás is azt mutatja, hogy Orbán Viktor nem fél felvállalni konfliktusokat a hivatalos partnereivel, ha a barátai érdekeiről van szó, ami szerinte nagyon keresett szövetségessé teszi sok illiberális szereplő körében – fogalmazott.

Megjegyezte, volt már hasonló szituáció a 2020-as választások után, amikor Charles Michel európai tanácsi elnök közvetítésével az ellenzék végül feladta a bojkottot és elfogadta a parlamenti mandátumokat, de ez nem volt hosszú távon sikeres megegyezés. Ha viszont most nem foglalják el a 40 százaléknál több parlamenti helyüket a nyugati orientációjú ellenzéki pártok, akkor kontroll nélkül kormányozhatna a Grúz Álom. Hegedűs Dániel nem hiszi, hogy új választás jöhetne, a szabálytalanságok pedig olyan mértékűek voltak, hogy az újraszámlálás nem lenne valódi megoldás. Ehhez ráadásul az európai reakciók sem voltak elég erősek. A szakértő mindezek miatt elhúzódó patthelyzetre számít.

Az interjút a cikk elején, a lejátszás ikonra kattintva hallgathatják meg. Kiemelt kép: Orbán Viktor Facebook-oldala

Esti gyors
2024. október 28., hétfő 18:20
Műsorvezető: Kárpáti Iván