Hegedűs Dániel: Destruktív Magyarország hozzáállása az EU és a NATO szintjén is
19/10/2022 15:28
| Szerző: Klubrádió/Ivánkai Márk
Magyarország kormánya a háborús realitás és az uniós tagállamoktól kapott visszajelzések ellenére is kitart az oroszbarát politikai mellett. Emiatt fennállhat a veszélye, hogy a tagállamok az európai biztonsági architektúra aláásásaként értelmezhetik Magyarország külpolitikáját – mondta Hegedűs Dániel külpolitikai szakértő, a German Marshall Fund elemzője. A Reggeli gyorsban arról is beszélt, a tagállamok egyre nagyobb nyomást helyeznek az Európai Bizottságra azért, hogy az egyes országok geopolitikai pozícióját is vegye figyelembe, amikor a források kiosztásáról dönt.
Nem csak az Egyesült Államok, de az Unió is értetlenül áll azelőtt, hogy a magyar kormány nem vesz részt Ukrajna megsegítésére alakult közös uniós kiképzési programban. Hegedűs Dániel külpolitikai szakértő szerint azonban az Európai Bizottság nem veszi figyelembe Magyarország geopolitikai pozícióját, amikor a források kiosztásáról dönt. Hozzátette, emiatt előállhat az a politikailag visszás helyzet, hogy Magyarország kompromisszumra jut a Bizottsággal, és kap támogatásokat, noha oroszbarát politikát folytat, míg Lengyelország nem, akik pedig arányaiban a legnagyobb segítséget nyújtják Ukrajnának. A tagállamok részéről erősödik az igény arra, hogy az uniós források megítélésekor az Európai Bizottság vegye figyelembe az adott ország geopolitikai pozícióját is – mondta a Hegedűs.
Magyarország nem csak az Unión belül, de a NATO-ban is hátráltatja a közös döntési folyamatokat. Törökország mellett Magyarország egyedüli tagként nem ratifikálta Svédország és Finnország NATO-csatlakozási kérelmét – fejtette ki a szakértő. Hegedűs felhívta rá a figyelmet, hogy a szövetséges országok könnyen értelmezhetik Magyarország pávatáncát mint az európai biztonsági architektúra aláásását. Ugyanakkor a háborús realitás és a partnerektől kapott kritikák ellenére Magyarország kormánya kitart az oroszbarát politika mellett – tette hozzá a German Marshall Fund elemzője. Hozzátette, a partnerországok számára a legfontosabb kérdés, hogy Magyarország ne blokkolja a közös fellépést, ezt a határt pedig még nem lépte át.
Bár az Uniónak nem áll rendelkezésére olyan mechanizmus, ami lehetővé tenni egy tagország kizárását, mégis beszédes, hogy van egy hipotetikus vita Magyarország kilépéséről – mondta Hegedűs. Szerinte Magyarország kilépése gazdasági öngyilkosságával érne föl, így a kilépésnek jelenleg nincs reális esélye. Hozzátette, ugyanakkor a távozásról szóló vita jelzésértékű: Magyarország olyan messzire ment el, hogy az EU bizonyos szereplőinek nem elképzelhetetlen, hogy nélkülünk folytassák az integrációt.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatja meg.
2022. október 19., szerda 08:11
Riporter: Para-Kovács Imre