Hogy is van ez a nyelvrokonság?
16/04/2019 12:10
| Szerző: Klubrádió
Mielőtt bárki arra gondolna, hogy a magyarság Kínából származik, maradjunk egy nyelvi érdekességnél. Nálunk miért van elől a családnév, amikor másütt a keresztnév az első?
Bizonyos szempontból a kínaira, a koreaira és a japánra hasonlít a nyelvünk. Ezekben van elől a családnév.
A családnevek eredetileg jelzők voltak, például az a László, aki kovács. Általában a szakmára, a foglalkozásra utaltak, vagy valamilyen tulajdonságra, születési helyre, illetve ragadványnevek voltak. Módosították a jelzett szót. A magyar nyelvben a jelző a jelzett szó előtt áll. Európában a latin nyelv hagyományai terjedtek el, amelyben ez épp fordítva van. A miénkhez hasonló névhasználat Ázsiában, a kínai kultúra hatására alakult ki.
Kálmán László nyelvész az Ötösben azt is elmondta, hogy a családnevek használta a XIII. században terjed el. Előtte is voltak vezetéknevek, de azok érdekes módon nem öröklődtek. Általában a törzsi hovatartozásra utaltak.
Persze mindebből nem lehet a magyar nyelv eredetére vonatkozó következtetéseket levonni. Általánosságban az mondható, hogy a kisebb nyelvekben lehet a magyarhoz hasonló névhasználattal találkozni.
Bódy Gergő interjúját a fenti „lejátszás” ikonra kattintva hallgathatja meg. Címlapkép: Pixabay.