Hős a Monty Pythonból – Hardy Mihály jegyzete
5/11/2020 18:02
| Szerző: Hardy Mihály/Klubrádió
Donald Trump olyan, mintha egy harminc évvel ezelőtti Monty Python-szkeccsből lépett volna elő. Az eltorzult arckifejezésével, a narancssárga hajával, az agresszív és fenyegető magatartásával, a kiszámíthatatlanságával, a gátlástalan nőgyűlöletével, a kapzsiságával és a nyilvánvaló hazugságaival együtt. Harminc évvel ezelőtt egy ilyen komikus és komolytalan figura még a közelébe sem kerülhetett volna az amerikai országos politikának. Manapság viszont realitás.
Két nap és lassan két éjszaka is eltelt az amerikai elnökválasztás óta, mégsem tudjuk megmondani, ki lesz az Egyesült Államok elnöke a következő négy évben. Egy olyan világban, ahol hozzászoktunk, hogy három kattintással bármilyen információhoz hozzá lehet jutni. Percek alatt megtudhatjuk például, hogy mennyi az éves átlagos csapadék a fülöp-szigeteki rizsföldeken vagy hogy vajon mennyi császárpingvin él a Déli-Georgia szigeteken az Atlanti-óceánon. De hogy ki lesz a világ vezető nagyhatalmának a vezetője, kinek a konvoja fog végigszáguldani a washingtoni Pennsylvania sugárúton jövő januártól – azt még nem tudjuk.
Frusztráló egy helyzet, főleg azoknak, akik nem tudják megszokni és elfogadni, hogy a világban igenis léteznek bonyolult dolgok. Akik például odaát, az Atlanti-óceán másik partján az elmúlt négy évben hozzászoktak ahhoz, hogy Amerika és a világ komplikált összefüggéseit el lehet intézni egy-egy Twitter-üzenettel. Akik megelégszenek a lehető legegyszerűbb magyarázatokkal. Akik saját nyomorult helyzetük és saját országuk belső bajai helyett készek első szóra bárki mást hibáztatni. A mexikóiakat, a Huawei-t, a demokratákat, Macront és Merkelt, Iránt és az arabokat, a bevándorlókat és a kommunistákat, a feketéket, és így tovább…
Az egyszerű emberek és az egyszerű üzenetek korszakát éljük. Amikor a politika, a gazdaság, a törvényhozás, a bíráskodás nem felkészültség és szakma, hanem hit kérdése lett. Vakbuzgó, vallásos hit kérdése.
Ennek az új politikának a felkent papja Donald Trump. Nem tudom, hogy Amerika és az amerikai demokrácia kibírna-e még négy évet ebből az ámokfutásból, hiszen már eddig is számos maradandó károsodást szenvedett. Egy olyan elnöktől, aki olyan, mintha egy harminc évvel ezelőtti Monty Python-szkeccsből lépett volna elő. Az eltorzult arckifejezésével, a narancssárga hajával, az agresszív és fenyegető magatartásával, a kiszámíthatatlanságával, a gátlástalan nőgyűlöletével, a kapzsiságával és a nyilvánvaló hazugságaival együtt. Harminc évvel ezelőtt egy ilyen komikus és komolytalan figura még a közelébe sem kerülhetett volna az amerikai országos politikának. Manapság viszont realitás.
Az igazi kérdés persze az, hogy egy olyan összetett és bonyolult rendszer, mint az Egyesült Államok képes lesz-e az önkorrekcióra? Ha nem, akkor jaj nekik! Ja, és erről jut eszembe: nekünk is annyi!
Hardy Mihály jegyzete az Esti gyors 2020. november 5-is adásában hangzott el. Címlapi kép: Gage Skidmore/Flickr.com
És még valami:
A Klubrádió elindult Az Év Honlapja 2020 versenyen, amelynek egyik díja a közönség szavazatától függ. Kérjük, szavazzon ránk! Ezt az alábbi képre kattintva teheti meg.
Ha úgy döntött, támogat minket, akkor a verseny oldalára jutva, a jobbra fent látható kék gombra kell majd kattintania – mellette látszik, hány szavazatnál tartunk.
Ez is egy apró segítség a Klubrádiónak. Köszönjük.