Időzített bomba az ukrajnai gátrobbanás után maradt üledék
19/03/2025 11:51
| Szerző: Klubrádió
83 ezer tonna nehézfém - köztük az idegrendszert károsító ólom, a rákkeltő kadmium és nikkel - volt abban abban a 18 köbkilométer víztömegben, mely a Dnyeper folyóra telepített Nova Kahovka-i gát tartott fel egészen a 2023-as felrobbantásáig - magyarázta egy friss kutatás tartalmát a Greenpeace munkatársa Reggeli gyorsban. Simon Gergely elmondta, amikor a gátat felrobbantották, a káros anyagok egy százaléka felszabadult fel, ami egy kezelhető mennyiség, de további részletek egyelőre nem ismerek.
A következő lépés - amennyiben a háborús körülmények hagyják, hogy fel kell mérni, hol és mennyi szennyeződés állt meg. a terület megtisztítása és a szennyező anyagok eltakarítása borzasztó összegekbe kerülne.
Ezzel együtt hozzátette, hogy az egész háború iszonyú környezetszennyezést okoz, hiszen a sok ipari létesítményt bombáztak, bányákat nem műveltek és maguk a lövedékeke is toxikus fémeket tartalmaznak. Egy ilyen mértékű környezeti károkozás elhárítása évtizedekig fog tartani.
A mérgező nehézfémek fennmaradó körülbelül 99 százalék folyókba szivárog, ahogy az esőzések mossák a veszélyes nehézfémekkel (ólommal, kadmiummal és nikkellel) teli üledéket, ez pedig az élővilágra és az emberek egészségére is rendkívül veszélyes. Már csak azért is, mert a háború által sújtott régióban gyakran a folyóvizet használják, amikor a vízhálózat nem működik.
A Guardian beszámolója szerint a kutatás vezető szerzője, Oleksandra Shumilova szerint a környezeti hatások mértéke a csernobili atomkatasztrófához hasonlítható. A szakértő szerint az üledékben lerakódott szennyező anyagok felhalmozódhatnak különböző organizmusokban, átjuthatnak a táplálékhálón, és a növényzetről az állatokra és az emberekre terjedhetnek, a következményei pedig a sugárzás hatásaihoz hasonlíthatók.
Tanulmányozták a robbantás környezeti hatásait: ezek szerint a víz elpusztította az ártéri rágcsálók 20–30 százalékát, valamint az ivadékhal-állomány egészét. Érdekes azonban, hogy egyes fajok viszont elkezdték visszafoglalni a területet. Többféle fa, például fehér fűz tűnt fel a területen, valamint a vaddisznók és egyéb állatfajok is elkezdték benépesíteni a környéket. Egyes esetekben évtizedek óta nem látott halfajok is felbukkantak.