Illiberális választási módszerek a magyar kivándorlók szavazati jogfosztására
13/01/2020 06:34
| Szerző: Csernyánszky Judit/Klubrádió
Hogyan korlátozzák a külföldön élő állampolgárok szavazati jogát? A világ legdrágább bora tokaji. Mi is történt Raul Wallenberggel? Magyarország támogatja Izraelt a hágai Nemzetközi Büntető Bírósággal szemben.
Nemzetközi lapszemle Csernyánszky Judittól.
Napok óta téma és a legfrissebb hírek között is szerepel a világ legdrágább bora. A Hypebeast a CNN tudósítása alapján ír arról, hogy a Tokaji nyerte el ezt a címet, méghozzá a 2008-as palackozású Royal Tokaji - dizájn külsővel James Carcass üvegművésznek köszönhetően is. Az aszú ára pedig elérte a 40 ezer dollárt, azaz több mint 12 millió forintot. 11 üveget már el is adtak a meglévő 20-ból 2019-ben. Az első darabok Londonban keltek el a Fortnum&Mason áruházból, egy pekingi vásárlóról is tudni lehet.
A Die Welt hosszú cikket szentelt a magyar zsidók életét megmentő Raul Wallenbergnek annak kapcsán, hogy Budapesten 1945. január 12-én látták utoljára, amikor az akkortájt Debrecenben székelő szovjet hadvezetés, Malinovszkij marsall magához nem hívatta. Sztálin 12 éven át tagadta, hogy köze lenne az eltűnéséhez, mígnem Andrej Gromikó külügyminiszter 1957-ben tudatta a közvéleménnyel, hogy 1947. július 17-én holtan találták meg ljubjankai cellájában. Ugyan szívinfarktust jelöltek meg a halál okaként, de a 35 éves fiatalemberről ezt állítani már akkor sem tűnt hitelt érdemlőnek.
Magyarország támogatja Izraelt a hágai Nemzetközi Büntető Bírósággal szemben, utóbbi a Gázában a palesztinok ellen Izrael által állítólag elkövetett háborús bűnöket szeretné kivizsgálni – erről Szijjártó Péter tájékoztatta izraeli kollégáját, s számolt be sok médium, többek között a Times of Israel. Fatou Bensouda ügyész szerint az elmúlt öt évben végzett vizsgálódások megalapozzák a gyanúját, de hozzátette, hogy a Hamasz és más palesztin szervezetek által elkövetett bűnökről épp úgy szó lesz, mint az izraeli hadsereg által elkövetett cselekedetekről. Értesülve a tervezett eljárásról, Benjamin Netanjahu baráti országoknak írt levelet támogatásukat kérve, s erre adott igenlő választ a magyar külügyminiszter, aki szerint a hágai törvényszéknek erre nincs hatásköre, illetve hogy Magyarország mindig tiszteletben tartotta a nemzeti szuverenitás elvét. Mike Pompeo amerikai külügyminiszter is pénteken juttatta a magyarhoz hasonló álláspontot Izraelnek. A német külügyminiszter ezzel szemben támogatta és jogosnak tekinti a Nemzetközi Büntető Bíróság tervezett vizsgálatát, de óva intett attól, hogy a testület átpolitizálja a kérdést. Netanjahu a hágai ügyész erre vonatkozó decemberi nyilatkozatát egyenesen antiszemitának minősítette.
Címlapi kép: Flickr
Csernyánszky Judit nemzetközi lapszemléje a 2020. január 13-i Reggeli gyorsban hangzott el.