Ilyen még nem volt, a vesztes alakíthat kormányt Ausztriában
25/10/2024 13:10
| Szerző: Klubrádió
Győzelmük ellenére kihagyják a szélsőjobboldali Osztrák Szabadságpártot (FPÖ) az új bécsi kormányból. Ez azért fordulhat elő, mert a választásokon elért többség nem jelent automatikusan kormányzati koalíciós többséget. Kiss J. László a Corvinus Egyetem tanára rádiónk Reggeli gyors című műsorában azt mondta, klasszikus patthelyzet alakult ki, mert egyetlen párt sem érte el az 50 százalékot, ám a legtöbb szavazatot szerző FPÖ-vel a többiek nem akarnak koalíciót kötni.
A kirekesztésre reagálva a populista pártvezér, Herbert Kickl a Facebookon üzent a szavazóinak. "A döntés sokak számára pofonnak tűnhet. Ígérem: nem ez az utolsó szó, van még mondanivalóm, de a megfelelő időben" – idézi az ÖVP elnökét a MeinBezirk.at. Ugyanakkor szerinte történelmi tény, hogy az új parlamentben pártja lesz a legerősebb, és az is meghatározó, és a házelnöki tisztséget is ők adják.
Kiss J. László arról beszélt, hogy Ausztria II. világháború utáni történelmében először fordulhat elő, hogy a vesztes alakíthat kormányt. Az államfő az eddig hatalmon lévő konzervatív néppárti kancellárt bízta meg a koalíciós tárgyalásokkal.
Ez látszólag a demokratikus választási szabályok megsértése, az államelnök azonban azzal magyarázta döntését, hogy Ausztriának minél hamarabb cselekvőképes kormányra van szüksége és ha Szabadságpártnak adták volna a kormányalakítás jogát, hosszú hetek múlnának el eredmény nélkül, hisz a többi párt elhatárolódik az FPÖ-től.
Alexander Van der Bellen meg is nevezte azokat az okokat, amelyek miatt a parlamenti pártok egyike sem akar egy kormányban lenni az FPÖ-vel : aggódnak a pártdemokráciáról és a jogállamról vallott nézetei és az EU-val kapcsolatos fenntartásai miatt, illetve maga Herbert Kickl megosztó személye miatt, aki Puytin-párti nézeteket hangoztat. Elfogadhatatlannak tartják, hogy a győztes párt nem hajlandó kirekeszteni a politikai életből a szélsőjobboldalt, hogy hatalomra kerülése biztonsági aggályokat keltene a külföldi titkosszolgálatokban.
Az Osztrák Néppárt (ÖVP) elnöke mindenképpen hármas koalíciót tervez, tehát a szociáldemokraták mellé, akikkel csak egy fős lenne a parlamenti mandátumtöbbség, be akar venni egy kisebb pártot is a kormányba. A liberális Neos vagy a Zöldek kerülhet szóba. Ma kezdték meg a tapogatózó tárgyalásokat.
Ha nem járnak sikerrel a koalíciós tárgyalás, marad a kisebbségi kormány vagy az új választás, de az az ÖVP-n kívül senkinek nem kedvezne. Az ÖVP azonban a választások óta tovább növelte a népszerűségét, már 30 százalék felett mérik a szélsőjobboldali csoportosulást.