India a csillagok közt
10/09/2023 09:12
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
India nagyon közel jár Kínához az űrkutatásban, és egyértelműen igyekszik utolérni – állítja Molnár László csillagász, a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet munkatársa.
Ahogy arról korábban a Klubrádió is beszámolt, azután, hogy India leszálló egysége sikeresen landolt egysége a Hold déli sarkkörének közelében, az ország egy újabb projektet jelentett be, amely célja a Nap napkoronájának vizsgálata lesz.
"Az űrrepülésnben Kína ugyan előrébb jár, hiszen emberes programjuk, űrállomás-tervük is van, tudományos szempontból azonban India nagyon közel jár, és egyértelműen igyekszik utolérni" – mondta a Reggeli gyors hétfői adásában Molnár László csillagász, a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet munkatársa. Hozzátette, a következő állomás az ország számára nyilvánvalóan a Mars lesz, ahova Kína műszereivel már eljutott.
Azzal kapcsolatban, hogy az indiai műszer ként talált a Hold déli pólusán, megjegyezte, fontos, új felfedezés. Már csak az a kérdés, hogyan kerülhetett oda. A lehetőségek közt említette a meteorbecsapódást és holdi vulkántevékenységet.
A vízjég kutatása ugyancsak fontos feladat a holdi erőforrások felmérésében, nem mindegy, hogy tömör egységes formában, vagy fagyott, sárszerű keverékből kell kiválasztani. Szabó Norton bemutató csillagász korábban azt mondta a Klubrádiónak, India eredménye azt is jelenti, hogy az űrbányászat kutatási és gazdasági értelemben is elérhető közelségbe került. Fontos tudni, hogy a Hold sarkköre vízjégben gazdagnak mondható, ami azt jelenti, hogy az űrhajósok, oxigénhez, vízhez és a rakéták üzemanyagához szükséges anyagokhoz juthatnak.
"A Nap-projekt behozza Indiát a napkutatás világába" – jegyezte meg.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2023.09.04., hétfő 8:43
Riporter: Szénási Sándor