JanusMeter – Vajon mit mér?
28/06/2019 21:30
| Szerző: Klubrádió
Kis túlzással mindent. A pécsi Janus Pannonius Gimnázium két tizedikes diákja találta ki és alkotta meg profi 3D-s nyomtató segítségével.
Ezek az ifjú, gimnazista tudósok még itthon vannak, de máris bosszankodnak. Az bosszantotta fel őket, hogy fizikaórán még hőmérsékletet sem tudtak pontosan mérni hagyományos eszközökkel. Gondoltak hát egyet és a digitális hőmérő mellett döntöttek. Ha már ez megvolt, csak kellett hozzá további fejlesztés, hogy az értéket, eredményt, amit a tanár mér, minden diák láthassa, kivetítőn, okostelefonon, laptopon. Sőt, akár az egész suliban bárki, ehhez kellett a WiFi. Ha már ez is megvolt, akkor olyanná tették ezt az oktatási segédeszközt, hogy más órákon is lehessen használni. Kémia? Ph-mérő. Biológia? Véroxigén, vércukorszint mérő. És így tovább.
Kis-Bogdán Kolos és Hegedüs János számára nem volt lehetetlen. Kínából rendeltek alkatrészeket saját pénzből (Hoppá! Magyar tudomány! A szerk.). Szerencsére néhány száz forintos eszközökből fel lehetett építeni a rendszert, sok-sok óra agyalással otthoni forrasztgatással, szakköri munkával. Persze ahhoz, hogy ez ne csak egy deszkamodell legyen, hanem valóban használható eszközpark, szükség volt egy profi 3D-s nyomtatóra, ami szerencsére van a gimnáziumnak. 3D nélkül nem igazán lehetne elterjeszteni a többi iskolában a JanusMetert, és nem nagyon lehetne megszerettetni a diákokkal a használatát.
A projekt jó eséllyel indult az Európai Unió által rendezett innovációs versenyen is, amelyet fiatal tudósoknak hirdettek meg. A hazai fordulón sikeresek voltak.
A beszélgetést a fenti „lejátszás” ikonra kattintva hallgathatják meg. Kiemelt kép: Facebook.
2019. 06. 25. 19:00
Műsorvezető: Neuman Gábor