Kár, hogy nem elég cuki a giliszta
3/04/2019 15:52
| Szerző: Klubrádió
Az ökológiai szempontból legfontosabb fajok nem a növények és nem is a csúcsragadozók: a lényeg a tápláléklánc közepén van. Ha ezeket az élőlényeket sikerül megvédeni, ők megmenthetik a rendszer többi tagját.
Jordán Ferenc, aki a fajok fontosságát is kutatja, elmondta: egy ökológus ezalatt azt érti, hogy egy faj mennyire meghatározó az ökoszisztéma zavartalan működése szempontjából. Ezt a kulcsszerepet kísérletekkel is igazolták, például Észak-Amerikában, ahol arra jöttek rá, hogy ha kivesznek egy fajt - például egy tengeri csillagot - a saját rendszeréből, akkor felbolydul az egész.
Kiemelte: ha a fajokhoz fontossági értékeket rendelnek, ezt alkalmazzák a természetvédelemben, a halászatban, és ezeket a fajokat sikerül megvédeni, akkor ők maguk már kvázi automatikus módon megmentik a rendszer többi tagját.
A vízibolhák, a nagyobb puhatestűek, a gerinctelenek – ők alkalmasak arra, hogy a tápláléklánc alja és teteje között megteremtsék a kapcsolatot. További példaként említette, hogy a giliszták vagy a tengerben élő krillek sok más faj jólétéért felelősek.
Jelezte azt is: a természetvédelem könnyebben kampányolhat a „szép” emlősökkel és madarakkal, míg például a giliszták megvédéséhez nehéz társadalmi támogatást szerezni.
Jordán Ferenc beszélt arról is, hogy az emberi tevékenységek, mint a természetes élőhelyek széttördelése, nagyon rossz hatással vannak a méhekre, amelyek ökológiai szempontból is fontos fajnak számítanak. Kínában már sok helyen emberek kézzel, ecsettel porozzák be a gyümölcsfák virágait a méhek hiánya miatt.
2019. április 2.
Műsorvezető: Neuman Gábor
Az adást a cikk elején, a lejátszóra kattintva hallgathatja meg!
(Címlapkép: Flickr.com)