Karácsony a független színházak támogatásának leszavazásáról: Teljesen paff vagyok, és nagyon dühös is
27/03/2025 23:35
| Szerző: Klubrádió
| Szerkesztő: Szikora Gábor
Nem szavazta meg a fővárosi közgyűlés a független előadóművészeti szervezetek fővárosi támogatását; erre Karácsony Gergely úgy reagált: "én teljesen paff vagyok, hogy ez most hogy történt, és nagyon dühös is". Aki ismeri a budapesti színházi életet, az tudja, hogy a független előadóművészeti szervezetek iszonyatosan nehéz helyzetben vannak. Ez a 150 millió forint az utolsó mentsváruk, itt politikai játszmákat játszani vállalhatatlan – tette hozzá a főpolgármester.
Karácsony Gergely főpolgármestert elsőként arról kérdeztük a Megbeszéljük adásában, hogy a szerdai fővárosi közgyűlési ülést többen rossz szájízzel hagyták ott, mert úgy érezték, hogy ő sem volt elég bátor, hogy kiálljon a betiltott Pride mellett, nem támogatta. A városvezető kijelentette: nem ő nem támogatta, a frakcióknak tudomásul kell venniük, ha a közgyűlés hoz egy döntést a főpolgármestertől függetlenül. Azt nem mondható róla, hogy ne támogatná a Pride-ot, politikusként elsőként tette ki a szivárványos zászlót középületre még zuglói polgármesteri időszakában, mindent támogat, ami a város sokszínűségét erősíti, és maga is felszólalt a rendezvényen meghívott vendégként. Viszont azt tudomásul kell venni, hogy ebben a közgyűlésben „kétharmados jobboldali többség van”, ezért nincs többsége annak a politikának – így a Pride támogatásának –, aminek a budapestieknél igen. Lehet erről papírt kapni és lehet ehhez ilyen típusú előterjesztéseket tárgyalni, de ez nem segíti elő az ügyet és mindenkinek rossz. Ugyanakkor jelezte, nem vonja kétségbe azoknak – hiszen a barátai, szövetségesei – a jó szándékát, akik megfogalmazták ezeket az előterjesztéseket, de „a Fővárosi Közgyűlés, mint testület most nem tud a Pride mellé állni”, ezért szerinte jobb, ha erről meg se kérdezik. Azt is mondta, kiteheti a szivárványos zászlót a városházára közgyűlési döntés nélkül is, de ha közgyűlési döntés kellene hozzá, nem tehetné ki.
Helyettes-ügy
Karácsony elmondta, sajnálja, hogy nincs helyettese, ez nem ideális helyzet. Függetlenül attól, hogy milyen „politikai vitái és urbanisztikai egyetértései” vannak Vitézy Dáviddal, a Podmaniczky Mozgalom vezetőjével, neki se lenne többsége ahhoz, hogy ezt a posztot elnyerje, ahogy a többieknek sem, akiket jogilag lehetne jelölni. Szerinte ha bárkit fölterjeszt, senkinek sem lesz 17 szavazata, ezt a helyzetet tehát nem tudja megoldani a főpolgármester. Azt gondolja, hogy nem kerül sor Szentkirályi Alexandra kormányhivatal általi kinevezésére sem, nem hiszi, hogy a fideszes politikus ezt akarná, mert senkit nem lehet kötelezni arra, hogy olyan munkát végezzen, amit nem szeretne, amivel nem ért egyet. Ő pedig úgy van vele, hogy aki helyettes lesz, az annak arányában kap tőle feladatot, amennyire együtt tudnak dolgozni. Úgy fogalmazott: „nem akarok ezzel viccelődni, de ennek a közgyűlésnek olyan az összetétele, hogy szerintem Jézus Krisztust se választanák meg főpolgármester-helyettesnek”.
Rákosrendező
Megvették, de nem a főváros fizetett, hanem a főváros egyik cége, mondta el. Hozzátette: a BKM bár az ő tulajdonukban van, nagyon nagy cég, és az eredménytartalékában benne volt a szükséges összeg, és már be is jegyezték tulajdonosként. Karácsony Gergely elmondta azt is, hogy aknából még van bőven, most jönnek a nehézségek, sok fontos kérdésben meg kell állapodni a kormánnyal: a közösségi közlekedés fejlesztése, az arab beruházónak tett ígéretek „bevasalása” a kormányon és a terület rendbetétele is ide tartozik. Meglepte őket, és „kicsit gyanússá is teszi a helyzetet”, hogy a Nemzeti Vagyonkezelő eddig nagyon készséges volt – jegyezte meg.
Ezen a napon éppen 24 milliárd forintot inkasszáltak a fővárosi önkormányzattól szolidaritási adó címén – jelentette ki a főpolgármester, hozzátéve: az igazi pénzügyi problémát nem Rákosrendező megvásárlása jelenti, hanem az állami elvonások. Úgy folytatta: azzal számoltak a költségvetésükben, hogy 38 milliárd forint szolidaritási adó befizetését jogilag nem vitatják, ez még abban benne van, amikor eljutnak ehhez az összeghez, akkor tesznek jogi lépéseket, párhuzamosan több per, „egy egész percunami” zajlik – mondta. Rákosrendező jelentősége messze túlmutat az aktuális pénzügyi problémákon – hangsúlyozta.
Független előadóművészeti szervezetek
Nem szavazta meg a közgyűlés a független előadóművészeti szervezetek fővárosi támogatását; erre a főpolgármester úgy reagált: „nem tudom, mi történt, nekünk senki nem mondta, hogy ezzel baj van”. Voltak célozgatások a kuratóriumra, de aki dönt a pályázatok támogatásáról, hogy milyen függetleneket támogassanak, az a fővárosi önkormányzaton kívül álló szakmai szervezet. „Én teljesen paff vagyok, hogy ez most hogy történt, és nagyon dühös is”. Aki ismeri a budapesti színházi életet, az tudja, hogy a független előadóművészeti szervezetek iszonyatosan nehéz helyzetben vannak. Ez a 150 millió forint az utolsó mentsváruk, itt politikai játszmákat játszani vállalhatatlan. A főpolgármester hangsúlyozta, nagyon dühös, hiszen bizonyos frakciók előzetes jelzés nélkül leszavazták az előterjesztését.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. (Amennyiben appon keresztül érik el oldalunkat, a hanglejátszó nem jelenik meg, ezért az interjú meghallgatásához kérjük, lépjenek át a klubradio.hu-ra.) Kiemelt kép: MTI/Illyés Tibor
2025.03.27., csütörtök 16:45
Riporter: Bolgár György