Karácsonyi ajándék, újévi borravaló
27/12/2020 14:01
| Szerző: Timár Ágnes/Klubrádió
A Galaxis kalauz 117. epizódjában vallás- és kultúrtörténeti szempontból is megvizsgáltuk, hogyan alakult át a karácsony szellemisége.
Az adásból kiderül, hogyan mikor és miért nyerte, illetve veszítette el vallási tartalmát a karácsony; hogyan formálódott a megünneplése; és hogy az ajándékozás, adományozás hagyománya mennyiben kötődik az ünnephez.
A folytatásban az ünnephez kötődő formalitások kialakulásáról volt szó, de az ajándékozás történetét is megvizsgáltuk.
Fónagy Zoltán, történész arról beszélt, hogyan ünnepelték egykor a karácsonyt, mikor vált családi ünnepé, és része lehetett-e a tánc a meghitt hangulatnak a tizenkilencedik században. A beszélgetésből még az is kiderül, hogy a Podmaniczky család állított először karácsonyfát hazánkban. A történész elmondta, bár sok szokás az arisztokrácia életéből csorgott le a közrendű emberek mindennapjaiba, a karácsony megünneplése pont nem ebbe a kategóriába tartozik. A vallási ünnepből a városi polgárosodással lett családi ünnep, és a téli hónapokban a városban lakó arisztokraták elkezdték ugyanazokat a szokásokat űzni, mint a felsőközéposztály tagjai, akik szűkkörben kezdték megülni az ünnepet, és lassan része lett az eseménynek az ajándékozás.
Fónagy Zoltán hozzátette, eleinte csak a gyerekek kaptak ajándékot. Hogy a felnőttek is elkezdték egymást megajándékozni, egyértelműen a gazdasági fejlődés, és persze a fogyasztói szokások átalakulásának az eredménye. A történész arról is beszélt, hogy van olyan szokás, amely a tizenkilencedik században még általános volt, mára azonban szinte teljesen eltűnt, ez az újévi üdvözlőlap küldés. Egyáltalán az újévi üdvözlés, amelynek az volt a lényege, hogy kifejezze a társadalmi alá-fölérendeltséget. Általában beosztottak mentek el főnökeikhez, vagy pincérek, szabók kuncsaftjaikhoz, hogy borravaló, vagy valamilyen adomány reményében boldog újévet kívánjanak.
2020. december 23. szerda 15:00
Szerkesztő-műsorvezető: Timár Ágnes