Kincses Gyula: Várólista nem volt, de korszerű eszközök se
1/03/2020 21:35
| Szerző: Klubrádió
Kincses Gyula egészségpolitikust, a Magyar Orvosi Kamara nemrég megválasztott elnökét kérdeztük arról, milyen volt az egészségügy belülről a rendszerváltás előtt.
„Várólista nem volt, de korszerű eszközök és gyógyszerek sem, a járóbetegek pedig egy hónapot feküdtek a kórházban a torz finanszírozás miatt” – meséli a szocialista egészségügyi rendszerről Kincses Gyula, aki szerint sok szempontból mégis jobb volt orvosnak lenni a Kádár-rendszer végén, mint most.
„Az én gyerekemnek volt banán” - mondja erről az Orvosi Kamara jelenlegi elnöke, aki szerint a rendszerváltás előtt leszoktatták az embereket az öngondoskodásról, miközben a legmásnaposabb férfi számított a legmacsóbbnak. Kincses Gyula fülész szakorvosként kezdte, majd debreceni MDF-alapító, egészségpolitikus lett.
Kincses Gyula 1990 és 1994 között országgyűlési képviselő volt az MDF színeiben. 1998 és 2000 között az első Orbán-kormány alatt a Miniszterelnöki Hivatalban, a Kormányzati Stratégiai Elemző Központban, majd a miniszteri kabinetben a kormányfő tanácsadója volt. 2007 októbere és 2008 májusa között a második Gyurcsány-kormány egészségügyi államtitkára volt. 2001 és 2010 között ő vezette az Egészségügyi Stratégiai Kutatóintézetet. A Magyar Orvosi Kamarán belül szerveződött Újratervezés orvoscsoport tagja és képviselője lett. 2019. november 30-án a Magyar Orvosi Kamara elnökévé választották.(Kincses 202 szavazatot kapott, a 16 év után leköszönő Éger István pedig 120-at – írja róla a Wikipedia.
A beszélgetés YouTube csatornánkon is elérhető:
Az ő történetét hallgathatják meg a Szabadság Elvtársak legutóbbi adásában, a lejátszás ikonra kattintva. Címlapi kép: Fortepan/Urbán Tamás
2020. február 28., péntek 19:00
Műsorvezető: Szénási Sándor