Kiss: Fontos tudni, jön-e velünk szembe egy kalapács 28 ezer km/h sebességgel
30/01/2025 07:30
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
| Szerkesztő: Lőrincz Csaba
Komoly, akár végzetes károkat okozhat, ha egy már nem használt eszköz a Föld körüli pálya megtartásához szükséges sebességgel ütközik akár űrhajóval, akár állomással. Kiss László az űrszemét veszélyeiről beszélt.
Megtréfálta a csillagászokat a Tesla Roadster, veszélyes aszteroidának nézték az űrautót – írja az Index. Ebből is látszik, hogy egyre több felesleges dolgot lövünk ki a világűrbe.
„Azért okoz bármi problémát, akár a Föld körül keringő emberi tevékenység révén már nem működő űreszközről, űrszemétről, akár a Naprendszer keletkezése óta itt maradt kőszikláról van szó, amelyik a Föld mellett időnként elsuhan, és integet nekünk, hogy sziasztok, jövök még, mert ezek iszonyatosan nagy sebességgel közlekednek” – mondta a Reggeli gyors szerdai adásában Kiss László akadémikus csillagász, a HUN-REN- Magyar Kutatási Hálózat Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpontjának főigazgatója.
A dolog lényege a mozgási energia, amely úgy írható le:
E=½mv²
Kiss rámutatott arra, hogy a legfőbb tényező nem a tömeg (m), hanem a sebesség (v), amely hatványozott mértékben hat az energiára. „A Föld körüli keringéshez szükséges sebesség 8 kilométer másodpercenként, ami 28800 kilométeres óránkénti sebességnek felel meg, ami mintegy 100-szor nagyobb, mint egy Forma-1-es versenyautó csúcssebessége. Az ha találkozik velünk, üt” – összegezte Kiss.
Ezért aztán bármit fel akarunk juttatni, akár egy űrállomást, mint a kínai Mennyei Palota űrállomás, vagy a Jeff Bezos által megálmodott űrhotel, „nagyon is kritikus tudni, hogy jön-e velünk szembe egy 28 ezer kilométer/órás sebességű, egy kilós vasdarab, ami mondjuk valamikor egy kalapács volt”.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2025.01.29., szerda 8:35
Riporter: Para-Kovács Imre