Koronavírus: Komáromi szerint átláthatatlan a rendszer
4/08/2020 09:50
| Szerző: Klubrádió/szg
Egy családi rendezvényen 36-an kapták el a koronavírust, mégis, a hivatalos adatok szerint egy napra se jutott 21-nél több új fertőzött. Erről kérdeztük Komáromi Zoltán háziorvost, aki szerint eléggé átláthatatlan a rendszer, senki sem ellenőrizheti, honnan származnak ezek a számok. Egy kézben, az operatív törzs kezében van az összes adat, és ebből azt hoznak nyilvánosságra, amit jónak látnak.
Ha egyetlen családi rendezvényen megfertőződik 36 ember, akkor hogy lehet, hogy mostanában nem volt olyan nap, amikor 21-nél több fertőzöttet jelentettek az országban? – kérdeztük Komáromi Zoltán háziorvost, a DK egészségpolitikusát. Szerinte eléggé átláthatatlan a rendszer, az epidemiológusok szóvá is tették, hogy senki sem ellenőrizheti, honnan származnak ezek a számok. Ennek az is a hátránya, hogy amikor kialakul egy gócpont, az ott dolgozó szakemberek se tudják, hogy milyen eséllyel fertőződtek meg.
Ezt a képet az is árnyalja, hogy a betegek nagy része enyhe tünetekkel átvészeli a vírust, tehát hogy ki számít fertőzöttnek, azt csak a hatóság által elfogadott PCR-teszt eredménye dönti el. Egy kézben, az operatív törzs kezében van az összes adat, és ebből azt hoznak nyilvánosságra, amit jónak látnak. Nincs meg az a társadalmi kontroll, amelyre szerinte „egy civilizált országban” járványhelyzetben szükség lenne. A szakemberek nem a vírusnak szurkolnak, hanem annak, hogy minél kisebb veszteségekkel átvészeljük.
Biztos benne, hogy a járvány elején azért teszteltek nagyon keveset, mert nem volt elég teszt az országban, de utána volt is eredménye. Hozzátette: aki meghalt kórházban vagy akár otthon, és nem tudták nála elvégezni a tesztet, akkor nem számíthatott koronavírusos betegnek. Szerinte nagyon sok beteg kimaradhatott abból, hogy regisztrálják.
Arra a kérdésre, hogy vészelheti át Magyarország ilyen jól a vírushelyzetet, Komáromi Zoltán azt mondta: március-áprilisban nagyon komolyan vette mindenki, hogy ez egy új, ismeretlen betegség, ezért mindenki figyelt a távolságtartásra, kézfertőtlenítésre, a maszkhordásra. Ezt három-négy hónapig nagyon becsületesen csinálta mindenki, de úgy gondolja, hogy ebben sokan elfáradtak.
Most már úgy látja, töredéke használ az embereknek maszkot, kézfertőtlenítőt, így viszont a vírus természetéből adódóan ősszel, amikor nő a cseppfertőzések aránya, „statisztika ide vagy oda”, nagyon sok új beteg lesz. Ezt a járványt igazából világszerte hatékony, korszerű védőoltással lehet megfékezni.
Jelezte: az influenza évek-évtizedek óta novembertől indul, a karácsonyi ünnepeknél visszaesik, majd január elején indul el igazán, és tart legfeljebb márciusig, erre van védőoltás – közölte Komáromi Zoltán.
Az interjút a fenti lejátszóra kattintva hallgathatja meg. Címlapi kép: MTI/Sóki Tamás
2020. augusztus 4., kedd 06.50
Műsorvezető: Dési János