Koronavírus? Politika! - Hetes stúdió
25/04/2020 10:20
| Szerző: Klubrádió
A koronavírus fertőzésen átesett emberek drámai hetekről számolnak be, rengeteg félreértés és bürokratikus akadály nehezítette a helyzetüket. Valószínűleg egy kórházból teszt nélkül visszaküldött hajléktalan volt az egyes számú fertőzött, a Vöröskereszt Madridi úti hajléktalanszállójában. Hogyan hat a politikára a koronavírus? - interjú Judy Dempseyvel, a Carnegie Europe Alapítvány vezető elemzőjével. Harmincnégy éve történt a csernobili katasztrófa. Ezek voltak a Hetes Stúdió témái, amelynek második felében Lénárd Ritától, a Magyar Orvosi Kamara elnökhelyettesétől kérdezhettek hallgatók a járvánnyal kapcsolatban.
A koronavírus fertőzésen átesett emberek drámai hetekről számolnak be, hiszen kiderült, hogy rengeteg félreértésen és bürokrácián kell átverekedniük magukat, mire egyáltalán orvos közelébe jutnak. Az egészségügy egyáltalán nincs felkészülve a gyermeküket egyedül nevelő szülők kezelésére, különösen, ha mindketten elkapják a vírust. A Klubrádióban megszólalt 42 éves asszony azt kérte, ne áruljuk el a nevét.
Valószínűleg egy kórházból teszt nélkül visszaküldött hajléktalan volt az egyes számú fertőzött, a Vöröskereszt Madridi úti hajléktalanszállójában, ahonnan kilencen kerültek kórházba a héten. Sok lakótársuk megfertőződött, őket elkülönítették, de a szálló többi lakóját is karanténba helyezték. A dolgozók között egyelőre nincs pozitív eset, közülük többen önként vállalták, hogy ők sem hagyják el a szállót a vesztegzár végéig. A fedél nélkül élő emberek a legveszélyeztetettebb csoportba tartoznak, Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere csütörtökön jelentette be: a főváros saját forrásból, és a Soros György által finanszírozott Nyílt Társadalom Alapítvány támogatásával 20 ezer tesztet szerzett be, elsősorban az idősotthonokban és a hajléktalanszállókon élők tesztelésére.
Hogyan hat a politikára a koronavírus? Milyen politikai védekezési vagy éppen támadó stratégiák születtek eddig? Még izoláltabb lesz a világ ezentúl vagy még globálisabb? Elsöpri-e a nacionalistákat és a populistákat a COVID-19 ? Ezekről kérdeztük Judy Dempseyt, a Carnegie Europe Alapítvány vezető elemzőjét, az Európai Stratégia blogportál főszerkesztőét, aki 40 éve követi hazánk sorsának alakulását.
Április 26-án,vasárnap volt a csernobili atomkatasztrófa 34. évfordulója. A nukleáris erőmű baleset egy nemrégiben sugárzott tévésorozatnak köszönhetően kapott némi aktualitást, hiszen sokan olyanok is szembesülhettek a tragikus történettel, akik csak 1986. április 26-a után születtek. Számukra a dokumentumfilmes eszközökkel készített sorozat döbbenetes újdonságként szolgált. Egyrészt bemutatta az emberiség eddigi történelmének legsúlyosabb nukleáris katasztrófáját, másrészt hitelesen ábrázolta, hogy egy katasztrófa-helyzetben mennyire csődöt mond egy diktatúra a kommunikáció területén.
A műsor második felében Lénárd Rita belgyógyásztól, a Magyar Orvosi Kamara elnökhelyettesétől kérdezhettek a hallgatók a járvánnyal, a betegséggel kapcsolatban.
A műsort a fenti lejátszóra kattintva hallgathatja meg. Kiemelt kép: MTI/Kovács Tamás.
2020.04.25., szombat 15:00
Műsorvezető: Dési János