A kötelező bolti akciók miatt több külföldi áru kerülhet a polcokra
8/05/2023 14:57
| Szerző: Klubrádió/Vikár Anna
Az ársapkák miatt tizenötödik hónapja masszív veszteséggel értékesítenek alapvető élelmiszereket a boltok, így nem csoda, hogy más termékek árait megemelték. A kötelező akciók esetében annyiban más lesz a helyzet, hogy a kereskedők választhatnak a termékkategóriákon belül, hogy mit adnak olcsóbban. Ahhoz, hogy az intézkedés jól működjön, a kormánynak be kellene vonnia a feldolgozóipart és a beszállítókat is – mondta Neubauer Katalin, a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkára a Reggeli gyorsban.
Nagyon nehéz időszakhoz érkeztünk a kereskedelemben a kötelező árakciókkal, hiszen ezt minimum egy hónapig a hatósági áras termékekkel átfedésben kell biztosítaniuk a boltoknak – mondta Neubauer Katalin, a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkára a Reggeli gyorsban.
Görögországban és Franciaországban van hasonló példa. Előbbiben már abbahagyták a kötelező árakciót, az volt a tapasztalat, hogy nem jól irányítható a folyamat, az emberek nem tudták követni, melyik termék melyik boltban akciós, illetve nem mennek el napi öt különböző helyre vásárolni. Biztos, hogy itthon is nehézség lesz úgy kommunikálni, hogy az információ érdemben eljusson a vásárlókhoz – véli Neubauer. A francia példával pedig nehéz összehasonlítani a magyar helyzetet, ott a kiskereskedelem döntő többsége hazai kézben van. Így ott elképzelhető, hogy hosszabb távú együttműködés alakuljon ki a szintén hazai termelők, feldolgozók és a kereskedők között – magyarázta a főtitkár. Itthon pedig éppen az a veszély, hogy ha a kormány nem vonja be a feldolgozóipari szereplőket, akkor a kereskedők a veszteség elkerülése érdekében importhoz folyamodhatnak. Tehát "olyan folyamatot kapcsolhat turbófokozatra, ami abszolút nem tesz jót a feldolgozóiparnak, káros a magyar gazdaságnak" – mondta Neubauer.
A bolthálózatok maguktól is, hónapok óta akcióznak le termékeket, csakhogy sok esetben olyanokat, amelyek jelentéktelenek a vásárlók számára, így aztán ezeknek nem volt pozitív hatása az inflációra. A kormány most viszont olyan termékkategóriákat választott, amiknek lehet valódi hatása.
A probléma inkább az lehet, hogy egyelőre megint csak a kereskedőket érinti a szabályozás, épp úgy ahogy az ársapkáknál. "Tizenötödik hónapja mondjuk, hogy amíg csak a kiskereskedelmet vonják be ezekbe az árszabályozó akciókba, addig az csak a boltoknak okoz veszteséget és nem tud jó irányba hatni az inflációra, mert sem a beszállító partnereket, sem a feldolgozóipart, sem a gyártókat nem kötelezik, hogy vállaljanak szerepet a folyamatban" – hangsúlyozta Neubauer.
Az ársapkák bevezetése óta "nagy volumenben, stabil, masszív veszteséggel kell eladni alapvető élelmiszereket" – fogalmazott a főtitkár, tehát ahhoz, hogy a költségeket ki tudják termelni más termékek áraiba be kellett építeni a kiesést. Az emberek folyamatosan érzékelik a boltok áremeléseit, a beszállítók áremeléseivel viszont nem találkoznak közvetlenül. "Sajnos ez az egy ponton szabályozott, kiskereskedelmi kötelező árcsökkentés infláció gerjesztő folyamat lett" – mondta Neubauer.
A főtitkár szerint az akcióknál annyiban más lesz a helyzet, hogy a kereskedők maguk választhatják meg, melyik termékeket adják olcsóbban, és ezt hetente változtatni is tudják majd. Akkor működhet jól az intézkedés, ha a beszállítópartnerek is hajlandók az együttgondolkodásra, a feldolgozóipar pedig önmérsékletet gyakorol a kalkulációk során – utóbbinak most van újratervezési lehetősége, mivel az utóbbi időben csökkentek az eneria- és a takarmányárak és erősödött a forint is. Neubauer elsősorban a kormánytól várná, hogy egy asztalhoz ültesse a szereplőket.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2023.05.08., hétfő, 7:49
Riporter: Szénási Sándor