"Külön kell foglalkozni az erdőirtás csökkentésével"
2/09/2021 11:48
| Szerző: Klubrádió/L.Cs.
Az invazív fafajok is veszélyeztetik a kipusztulás szélén álló 17500 fafajt, de közel sem annyira, mint az emberi tevékenység – állítja Aszalós Réka erdőökológus, az Ökológiai Kutatóközpont munkatársa.
A világ fafajainak közel harmadát veszélyezteti kipusztulás, több százat közülük a folyamatos irtás miatt – írja a Reuters a Botanic Gardens Conservation International (BGCI) kutatása alapján.
A Telex összefoglalója szerint világ fáinak állapotáról készült jelentés szerint 17 500 fafajt – az összes faj mintegy 30 százalékát – fenyegeti a kihalás veszélye, míg 440 fajból kevesebb mint 50 egyed maradt csak a természetben.
Dr. Aszalós Réka erdőökológus, az Ökológiai Kutatóközpont munkatársa szerint, bár jelenleg nagyon gyorsan változik a világ, pusztulnak az erdők, ami valóban hatalmas probléma, de nem úgy kell elképzelni, hogy egyik napról a másikra eltűnnek ezek a fafajok.
Aszalós úgy látja, hogy nagyon sok, sikeres erőfeszítés történik a veszélyeztetett fafajok védelmében. Jelenleg 60 ezer fafaj van a világon. Ezeket az evolúció hozta létre, de változó környezeti adottságok miatt bizonyos fajok "szerepe csökken". Ez azonban azt is jelenti a szakember szerint, hogy más fajok átveszik helyüket.
Más kérdés, hogy amennyiben több fafaj "esik ki", akkor az ökoszisztéma összeomolhat, például a soha korábban nem tapasztalt méretű erdőtüzek.
A 17 500 érintett fajra
- a mezőgazdasági területek kialakítása (30 százalék),
- a fakitermelés (30 százalék),
- az állattenyésztés,
- és az erdőtüzek
jelentenek igazán komoly fenyegetést.
Az invazív fajoknak ugyan van szerepük a biodiverzitás csökkenésében, de közel sem akkora, mint az emberi tevékenységnek. Aszalós megjegyezte, hiba lenne, ha az invazív fajok terjedését próbálnánk a közvetlen emberi hatások helyett csökkenteni. Itthon annyit mindenképp tehetünk, hogy kerüljük a trópusi fajok behozatalát, valamint a fakivágásokból származó termékek, mint a pálmafaolaj, vagy olyan marhák behozatalát, amelyek tenyésztéséért őserdőket vágtak ki. Ezek visszafogására egyébként az Európai Unió komoly korlátozásokat vezet be.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2021.09.02., csütörtök 8:48
Riporter: Mérő Vera