Liberalizmus a vásznon – 58. epizód
28/11/2024 14:00
| Szerző: Timár Ágnes/Klubrádió
A Hangosfilm – Mozgóképizmus legutóbbi adásában maradtunk az Egyesült Királyságban, és két filmet is illusztrációként használtunk, hogy az 1980-as és az 1990-es évek politikai klímájáról és persze a liberalizmus akkori állapotáról beszélgessünk.
A sok szempontból korlátozó thatcheri Angliát az előző héten már elkezdte bemutatni Paár Ádám történész-politológus, a Büszkeség és bányászélet című film cselekményén keresztül.
A több területen is nehézségekkel küzdő monarchia problémáira jobbára nem talált, vagy éppen nem keresett megfelelő választ Margaret Thatcher. Az említett film két fő konfliktust emel ki, amelyek mentén megjelenik a többi, nem kevésbé súlyos gond. A meleg fiatalok és a sztrájkoló bányászok hasonló élethelyzetét, valamint a két közeg alkalmi együtt működését ismerjük meg a történetből.
A bányák elhelyezkedése pedig elvezeti a nézőt Walesbe, hogy az ország egységállambeli különleges helyzetét megismertesse.
Paár Ádám, a Méltányosság Politikaelemző Központ munkatársa az 58. részben a monarchiában tapasztalható viszonyrendszert mutatta be. Arra a feszültségre fókuszált, amely a kezdetekkor volt érezhető, és a walesiek, illetve walesi származásúak igazságtalan kirekesztésében jelentkezett elsősorban. Az is kiderült a beszélgetésből, hogy az aktuális trónörököst, aki minden esetben Wales hercege, amíg trónra nem kerül, Károly személyében nem fogadták túl lelkesen. Hiszen teljesen idegennek érezték, amely benyomásukat csak alátámasztotta, hogy Károly valóban úgy került oda – ismerkedni az ország kultúrájával és történelmével –, hogy a nyelvet akkor még nem beszélte.
A királyi család megítélésének témája kapcsán átkanyarodott a műsor egy másik filmre, így vizsgálva már az 1990-es évek politikai és társadalmi közhangulatát Nagy-Britanniában.
Egy tragikus esemény utáni hetet mutat be A királynő című dráma. Diana halála, illetve Tony Blair miniszterelnöki kinevezése önmagában is konfliktusokat rejtett magában, de a tény, hogy ez a kettő még össze is fonódott, uralkodása egyik legnehezebb időszakát hozta el a királynő számára.
A királyi protokoll, és a politika marketing a halálesetre – szinte minden kérdésben – éppen ellenkezője volt egymásnak, míg végül a királynőnek kellett alárendelni a hagyományokhoz való kötődését, és úgy cselekedni, ahogy az új miniszterelnök javasolta.
Paár Ádám elmondta, ez a történet is a királyság intézményének liberalizálódását mutatta. További európai uralkodóházakban is végbement hasonló folyamat, szintén több, az új kor előhívta jelenségek hatására, tette hozzá a politológus-történész.
A következő adásban folytatjuk, és egyben befejezzük a liberalizmus történetének összefoglalását. Akkor még maradunk A királynő című drámánál, és összehasonlítjuk azt egy egészen hasonló cselekményű sorozattal.
A teljes adást a fenti lejátszás ikonra kattintva hallgathatják meg.
2024. november 23., szombat 13:30