Magyar György Donáth Annáék ügyéről: A jogszerű intézkedéssel szembeni engedetlenség csak szabálysértés
2/08/2024 23:00
| Szerző: Klubrádió
| Szerkesztő: Szikora Gábor
Gyanúsítottként idézte be Donáth Annát és Szél Bernadettet az ügyészség csoportosan elkövetett, hivatalos személy elleni erőszak vádjával. Magyar György ügyvéd elmondta, ehhez a büntetőjogi tényálláshoz erőszak és fenyegetés kell, ha ezek nem történtek meg, akkor az legrosszabb esetben szabálysértés lehet. Jelezte, polgári engedetlenségnél az illető jogot sért, de tudatosan, mégpedig azért, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy ami történik, az társadalmi szempontból kirívó. A képviselőnők tiltakozása az Iványi Gáborék elleni eljárással szemben figyelemfelhívás volt, ezért nevezzük engedetlenségnek.
Gyanúsítottként idézte be Donáth Annát és Szél Bernadettet az ügyészség, méghozzá csoportosan elkövetett, hivatalos személy elleni erőszak vádjával, erről a momentumos politikus számolt be a Facebookon. Egy 2022-es esetről van szó, amikor, ahogy Donáth Anna írja, „a testünkkel védtük Iványi Gábor lelkészt (...), és videófelvételek bizonyítják, hogy erőszakot nem alkalmaztam”.
Mi az a csoportosan elkövetett, hivatalos személy elleni erőszak? – kérdeztük Magyar György ügyvédet az Esti gyorsban. Elmondta, valóban van ilyen büntetőjogi kategória, de hogy ezt lehet-e alkalmazni az említettekkel szemben, az más kérdés. Csak a jogi feltételrendszert vizsgálva: ha valaki erőszakkal, fenyegetéssel akadályozza – ez a kulcsszó – a hivatalos személyt a munkája végzésében, az megfelelhet ennek, és ha több mint hárman vesznek részt ebben, akkor az már csoportosnak számít.
Korrigálta a híreket annyiban, hogy nem 2-től 8 évet kérnek a két érintett politikusnőre, hanem ennyi lehet a büntetési tétel. Ilyet nem kérhetnek, gyanúsítási szakaszban van még az ügy, szeptemberben lesz az első meghallgatás, ahol még vallomást sem kötelesek tenni, nemhogy vádirat keletkezzen – húzta alá.
„Itt én jogászkodnék”, mondta Magyar György, hozzátéve: ha ő védené az érintetteket, azt kérdezné, hogy kedves hatóság, hol van itt az erőszak és hol a fenyegetés, hiszen ez a törvényi tényállás ezeket megköveteli. Arra a kérdésre, hogy ha nem volt fenyegetés és az erőszak, de akadályozás igen, mi következhet, Magyar György azt mondta: legrosszabb esetben szabálysértés lehet. Ezt a kérdést videófelvételek döntik majd el.
„Nem hiszem el, hogy a képviselő asszony fizikailag bántalmazta volna az ott megjelenő hatóságiakat”, de majd meglátjuk a videót, és azt sem, hogy fenyegette volna őket, mert ehhez az kellene, hogy félelmet keltsen a „marcona NAV-os legényekben” – fogalmazott Magyar György. Aki hangsúlyozta, hogy a jogszerű intézkedéssel szembeni engedetlenség – mert ez szerinte inkább az lehet – csak szabálysértés.
Az ügyvéd felhozta a polgári engedetlenség fogalmát, amelyről kormányzati szereplők (a volt igazságügyi miniszter és a belügyminiszter) azt mondták, hogy olyan nincs. „Hát hogyne lenne”, aki a. Tehát az illető tudja, hogy amit tesz, az nem jogszerű, de mégis megteszi, mert nagyobb jelentősége van annak, hogy felhívja a figyelmet valamire. Magyar György úgy véli, a képviselők megjelenése és ottani tiltakozása figyelemfelhívás volt, ezért nevezzük engedetlenségnek.
A beszélgetést meghallgathatják a fenti lejátszás ikonra kattintva. A hanghibáért elnézést kérünk!
2024. augusztus 2., péntek 18:30
Műsorvezető: Selmeci János