A Magyar Péter javára visszalépő Hajnal Miklós: Nem lett volna felelős és bölcs kötélhúzásba belemenni
26/03/2025 23:02
| Szerző: Klubrádió
| Szerkesztő: Szikora Gábor
Magyar Péter belső indíttatásból és politikai logikájából is következik, hogy van benne távolságtartás a korábbi ellenzékkel szemben, abban viszont bízik Hajnal Miklós, hogy ez nem generál újabb megosztottságot az országban. Ha annyit el tud érni ezzel a lépéssel, hogy közelebb kerülnek egymáshoz ellenzékiek, pártszimpátiától függetlenül, hiszen közös a cél (a kormányváltás), ha ennyi átmegy üzenetként, azzal már nagyon boldog lesz – foglalta össze a Momentum politikusa, aki a Tisza elnökének javára lépett vissza a Hegyvidéken.
Hajnal Miklós, a Momentum XII. kerületi országgyűlési képviselője, aki, mint fogalmazott, „megtette a legfontosabb hátralépést”, nem indul újra úgy, hogy Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke lett volna az ellenfele.
A Megbeszéljük adásában azzal kezdte: a legelső és a legfontosabb feladat a ’26-os kormányváltás, ezt kell elérni, ez lebegett az ő szeme előtt is, amikor így döntött. 2022-ben, mikor ő ott elindult, ez még billegő körzetnek számított, előtte pedig évtizedekig fideszes országgyűlési képviselőt és polgármestert választottak. Mára egyik sem igaz, óriási eredményt értek el, Kovács Gergely polgármesteri címével és az önkormányzati egyéni győzelmekkel együtt.
Jelezte, sok politikus él ott, például Orbán Viktor és Magyar Péter, ezért utóbbinál számított is az indulásra, nem érte váratlanul (azt viszont kevéssé gondolja reálisnak, hogy a miniszterelnök is elinduljon). Ez innentől egyszerű döntéssé erősödött le: „akarom-e én nehezíteni a dolgát, akarok-e többletmunkát adni neki, mint ami a körzet megnyeréséhez szükséges”, és erre a kérdésre egyértelmű nem a válasz. Hagyni kell Magyar Pétert, azt tegye, amiben szerinte elég hatékony volt, „felszántotta az országot”, és ebből egyébként tanulhatnak ők is, fűzte hozzá. Ezt akkor tudja elősegíteni, ha nem indul újra – közölte.
Az ő részéről ez visszalépés, de nem visszavonulás. „29 éves vagyok, hátravan még egy év ebből a ciklusból, és egyelőre nem gondolkodom azon, hogy mi lesz a ’26-os választás után”. Azzal foglalkozik, hogy addig a lehető leglelkiismeretesebben tegyen meg mindent a kormányváltásért – tette hozzá. Arra a kérdésre, hogy egyedül döntött, vagy megkérdezte a párt vezetését, úgy válaszolt: is-is. Nem könnyű a Momentum közösségének, hogy egy inkumbens képviselő nem indul el a következő választáson, felmerülhetnek olyan gondolatok, hogy lehetett volna-e ezt tárgyalási alapnak használni, de örül, hogy ezek nem merültek fel. Szerinte ez erkölcsileg és politikailag is így jobb az országnak, ettől függetlenül a Momentumra és közösségére szükség van. Ezt olyan eseményekkel jobban alá lehet támasztani, mint a keddi, gyülekezési joggal kapcsolatos tüntetés. A Momentum ilyen értékállításokkal, kiállásokkal abszolút tudja bizonyítani, hogy szükség van, szükség lesz rájuk, de nem lett volna felelős, bölcs, ha itt most heteken-hónapokon át tartó kötélhúzásba mennek bele. „Örülök, hogy ezt a döntést közösen, tisztán és gyorsan meg tudtuk hozni” – összegezte.
Minden körzet más és más, ez nagyon speciális hely, Magyar Péter pedig a Tisza leginkább emblematikus arca. Politikailag az okos döntés, hogy őt jelentik be először jelöltként – jegyezte meg. Úgy folytatta: ha a Momentumnál látják, hogy a Tisza kit indít egyéniben a többi körzetben, „akkor másképp merül fel ez a kérdés”, de egyelőre az ő helyzetéről volt szó, ebben ő tudott dönteni, országosan pedig nem bocsátkozna annak értékelésébe, hogy ez milyen dinamikát vetít előre. A választási rendszer szándékosan bonyolult feladvány, a Fidesz mindig nehezíti az ellenzék helyzetét, és amikor az ellenzék azt gondolja, hogy megoldott egy adott problémát, a Fidesz újabbat csavar rajta. Magyar Péternek a belső indíttatásból és politikai logikájából is következik, hogy van benne távolságtartás a korábbi ellenzékkel szemben, abban viszont bízik, hogy ez nem generál újabb megosztottságot az országban. Ha annyit el tud érni ezzel a lépéssel, hogy közelebb kerülnek egymáshoz, ellenzékiek, pártszimpátiától függetlenül, hiszen közös a cél, ha ennyi átmegy üzenetként, azzal már nagyon boldog lesz – foglalta össze.
Visszautalt arra, hogy 2018-ban az ellenzék taktikai szavazásra buzdított, de nem sikerült megtalálnia a megfelelő megoldást, 2022-ben pedig előválasztás után közös listán indultak, és kiderült, hogy utóbbival szemben is vannak választói ellenérzések, holott korábban volt erre akarat. Most változott a képlet, két nagy tömb van, gyűjtőpártok, de vannak olyan kérdések, mint a Pride ügye, vagy a kisebbségi jogoké általában, amelyeknél többen úgy érezhetik, hogy nem képviselik, nem szólítják meg őket – mondta el Hajnal Miklós. Aki a Momentum szerepét abban látja, hogy ilyen kérdésekben bátran hallassa a hangját.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. (Amennyiben appon keresztül érik el oldalunkat, a hanglejátszó nem jelenik meg, ezért az interjú meghallgatásához kérjük, lépjenek át a klubradio.hu-ra.)
2025.03.26., szerda 16:20
Riporter: Bolgár György