Magyarország elpazarolja természeti vésztartalékát
25/10/2024 11:17
| Szerző: Klubrádió
A magyar mezőgazdaság és ipar abban a tévhitben él és úgy viselkedik, mintha korlátlan mennyiségben állna rendelkezésre víz, pedig ez nem igaz – jelentette ki a Klubrádiónak adott interjúban Tóth Viktor, a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet tudományos főmunkatársa.
Beszélt arról is, hogy az elmúlt 150 év felszíni vízhőmérsékletének változásait vizsgálták a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet munkatársai a Pannon Ökorégióban és ebből kiderült, hogy a legnagyobb mértékben tavaink melegedtek, közülük is leggyorsabban a Velencei-tó hőmérséklete emelkedett, évtizedenként 0,7 °C-ot. Tóth Viktor elmondta, néhány ezer éven belül más invazív fajok népesítik be a Balatont, ugyanis a tó sótartalma folyamatosan növekszik és lassan, lassan, de tenger lesz belőle.
Felhívta a figyelmet, hogy ahogy a vizek minősége romlik az állatok számára, az számunkra is negatív hatással lesznek. Azok az algák, vagy azok a potenciálisan toxin termelő élőlények, melyek majd esetleg megjelennek a Duna vizében, azt eredményezik, hogy nem tudunk majd vizet kinyerni a folyóból. Ezért szerinte a kormányoknak, helyi önkormányzatoknak fel kell készülniük ezekre az ínséges időkre, az első legfontosabb az lenne, hogy hallgassanak a tudósokra és ne pazarolják el a megmaradt természeti forrásokat.