"Magyarországon a politikai verseny defektes"
14/01/2025 11:59
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
| Szerkesztő: Lőrincz Csaba
Míg a cégek közt még van valamiféle versenyhelyzet, a politikai verseny ilyen értelemben „defektes” – véli Nagy Ádám, volt kutatóprofesszor. Az Excenter kutató- és fejlesztőközpont vezetője szerint ma a kormányzó erő nincs kellően rákényszerítve, hogy teljesítsen, mert nem fenyegeti a veszély, hogy nem választják meg újra.
Mit jelent az Y, Z, alfa és béta generáció, milyen éles a határvonal választja el a generációkat? Milyen szinten lehet megkülönböztetni a felosztott generációkat? Erről kérdeztük a Reggeli gyors keddi stúdiós vendégét, Nagy Ádám, volt kutatóprofesszort, az Excenter kutató- és fejlesztőközpont vezetőjét.
„Az elmélet, hogy 15-20 évente van generációváltás, de ennek az elméletnek az alkalmazása rengeteg sebből vérzik” – mondta Nagy. A szakember szerint nagyon bizonytalan a közös élményváltás váltakozása. A rengeteg változó miatt, mint a gyermekvállalás kitolódása, a lakáshoz jutás, vagy az oktatás módjainak változása, tudománytalanná válik azt feltételezni, hogy a ciklikusság, amit korábban megfigyeltek, akárcsak megközelítően hasonlóan alakul majd a jövőben is. Épp ezért úgy látja dátum szerint hiába léptünk új ciklusba, béta generációról azért tartja elhamarkodottnak beszélni, mert a ciklus nem zárult le, akiket ide lehetne besorolni jószerével még meg sem születtek, meg sem fogantak. Ilyen értelemben, mérési adatok hiányában az alfa generáció bárminemű meghatározását is inkább tartja tudománytalannak.
Úgy tűnik, zenei ízlés kérdésében sem lehet hasonló módon osztályozni, „megvan annak a módszere, hogyan kell nagy mennyiségű adatot feldolgozni, kezelni, műveletet végezni”.
A digitális technológiához való viszonyulás tükrében sokkal élesebb megkülönböztethetők generációk, más-más problémákkal szembesülnek a különböző generációk. „Valóban változik az információszerzési stratégiánk, a kommunikációs terünk” – összegezte. Vannak esetek, mint amilyen az Ügyfélkapu+ regisztrációja is, amikor valóban érdemes másfajta segítséget nyújtani az X generáció tagjai számára, mást egy később születettnek, aki más területeken ütközhet akadályba. „Sok minden van, ami másképpen kezelendő, ha tényleg van más élményközösség, ha másképp reagálnak bizonyos korosztályok bizonyos problémákra, ennek lehet közpolitikai haszna, nem csak akadémikus, tudományos szellemi maszturbáció, ez továbbgondolásra érdemes” – mondta, hozzátéve, hogy a tudományos keretekből nem szabad kilépni.
A politikai döntéshozók Magyarországon nem igazán nyitottak arra, hogy a rendelkezésükre bocsátott kutatásokat használják. A kutatások közvetítésével kapcsolatban Nagy megjegyezte: „kellene egy fordító, aki az akadémikus rettenet-nyelvről politikai nyelvre fordítja le a dolgokat”.
Míg a cégek közt még van valamiféle versenyhelyzet, a politikai verseny ilyen értelemben „defektes”. Kifejtette, nem látja azt a kényszerhelyzetet, ami mellett a kormányzó erő is teljesíteni kényszerül, mert különben nem választják meg újra.
A beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2025.01.14., kedd 9:00
Riporter: Dési János