Majka sikere átlépte a határainkat, és a nemzetközi sajtó ingerküszöbét is
23/01/2025 06:46
| Szerző: Klubrádió
A belorusz SB News, rádiós konzorcium, ahol minden második hír Lukasenkával, az elnökkel kezdődik, a Századvég kutatóját, Hortay Olivért idézi, aki szerint az Ukrajnán át eddig érkező gázszállítások leállítása 60-70 milliárd euró kiesést jelent majd Európának.
Orbán Viktor az X közösségi hálón arra szólítja fel az uniós kollégákat, hogy tartózkodjanak az Oroszország elleni újabb szankcióktól – számol be erről sok egyéb mellett az orosz Interfax hírügynökség. Itt az ideje a változtatásnak, tehát felhagyni végre a szankciókkal. Azt is írja, hogy a szankciók nem hozták el a háború befejezését, nem gyakoroltak hatást az orosz gazdaságra, és nem sikerült kiváltani az orosz energiaforrásokat, amiről viszont lemondott. (Mint ahogy a legutóbbi Kossuth rádiónak adott kinyilatkoztatás utáni benyomásunk alapján most is csak azt lehet erre mondani, mindenki eldöntheti, hogy Orbán állításai mennyire fedik a valóságot).
A brüsszeli székhelyű Sciense/Business nemzetközi tudományos portál arra hívja fel a magyar kormány, s persze az olvasó figyelmét, hogy az Európai Bizottság továbbra is nyitva hagyta az ajtót a magyar kormány számára, amennyiben az meggondolná magát és tárgyalni szeretne az Erasmus és a Horizon+ programokról, amelynek forrásai 2022 óta nem juthatnak el Magyarországra a jogállami kifogások és konkrétan az oktatási rendszerünk átpolitizáltsága miatt. Lakos Eszter, a Tisza Párt európai parlamenti képviselője azt nyilatkozta, egyelőre nem látja a kormány részéről a hajlandóságot a változtatásra, “A kormány magatartása egyértelmű, nem látja szükségét azokat a változtatásokat meghozni, amelyek az uniós források visszaállításához kellenének. Számára sokkal fontosabb, hogy továbbra is ellenőrzést gyakorolhasson az egyetemek és a tudományos élet felett. A forrásmegvonás 30 intézetet, köztük 21 egyetemet érint most már több mint két éve. Sőt a kormány illetékese közölte az Európai Bizottsággal, hogy ez belügy, nem diktálhat Brüsszel a felsőoktatásnak. Az érintett intézetek független gondolkodói viszont kifogásolják az ún. HU-rizon és a Pannónia Ösztöndíj programot, mert épp a lényegből maradnak ki a kutatók és a diákok: abból, hogy benne legyenek az európai tudományos és oktatási programok vérkeringésében.
A berlini központú BNE IntelliNEws, azaz az európai üzleti hírek nemzetközi portáljáig elért Majka híre legújabb videóklippje kapcsán. A cím kétséget kizáróan jelzi, hogy a dal Orbánt és korrupt rendszerét vette célba (noha a rapper nem egyértelműsítette mindezidáig). Ahogy a cikk megírja, nagy nézettséggel fut az interneten, mert az emberek a magyar korrupció maró kritikáját látják benne. Bindzsisztán vezetőjének jelleme – ahogy írják - a 2008-as Trópusi Vihar amerikai filmben játszó Tom Cruise-t alakító figurára hajaz. Az igazságszérumot felszolgáló pincér pedig Magyar Péterre utal, akinek köszönhetően a magyar kormányfő lerántja a leplet a korrupciós esetekről, a bűnözésről, nepotizmusról, propagandáról és a pénzimádatukról. Nemcsak Magyarországon nézték meg már – a lapszemlém szerkesztésekor 6,5 millióan, de felfigyeltek rá Ausztriában, Németországban, Nagy-Britanniában és sok más országban is, sőt politikai kommentárokkal egészítik ki, amelyekkel más közösségi réteget is megszólítanak. A 45 éves énekes épp annyi dicséretet kap, mint szidást, utóbbit többek között volt munkáltatójától, a TV2-től, amelyik névtelen szerkesztőségi szidalmat zúdított rá. Majka viszont állítja, szórakoztatás volt a célja, és egyben kritika is, de nem egyetlen politikai oldal ellen, hanem általában a politikai elit felelősségét kéri számon a dallal. Elemzők szerint a gazdasági nehézséggel küzdőket hitelesen képviseli, mert ő is az egyik legszegényebb térségben nőtt fel. S még ha nem is volt szándékában egy bizonyos politikust leleplezni, a fiatalok körében biztosan erősíti a kormányellenes közhangulatot.
2025.01.22., csütörtök 7.06
Riporter: Csernyánszky Judit