
Ötös pénteken délelőttönként: beszélgetés érdekes emberekkel a múlt - jelen - jövő dimenziójában. Aki kérdez: a Murányi Tünde–Kálid Artúr művészházaspár.
Ötös pénteken délelőttönként: beszélgetés érdekes emberekkel a múlt - jelen - jövő dimenziójában. Aki kérdez: a Murányi Tünde–Kálid Artúr művészházaspár.
A pénteki Ötösben A feleségem történetével kezdtünk. Füst Milán regényéről Csontos Erika, irodalomkritikus árult el érdekességeket, sőt, tudományos tényeket.
Kiderült az Ötös március 21-i adásából, amelyben Vágány Judit, grafológus válaszolt Murányi Tünde és Kálid Artúr kérdéseire. Ezt követően egy szenvedélyes műgyűjtőről, művészetpártolóról és katonai zseniről, a törökverő hadvezérről, Savoyai Jenőről beszélgettünk Orbán Zsolttal, az osztrák Schloss Hof kastély vezetőjével. A műsor második felében az Artisjus Junior-díjas, fiatal dalszerző-producer Kozma Kata mesélt a pályájáról, majd Kurys Anita etológussal folytattuk a kutyapszichológiai sorozatunkat, a kutyák és a tavasz témát jártuk körbe.
Az Ötös március 7-i adásában Bárány Tibor filozófus Szerb Antal: Utas és holdvilág c. regényét ajánlotta újraolvasásra, majd a 125 éve született Barcsay Jenőről mesélt Szabó Noémi, művészettörténész. Ezt követően Florence Nightingale és Kossuth Zsuzsanna pályáját és emlékezetét vetettük össze, Gulyás Adrienn történész segítségével, végül a Berlinalén Kristály Medve-díjat elnyert animáció, a Wish You Were Ear rendezőjét, Balogh Mirjánát kérdezte Murányi Tünde és Kálid Artúr.
A február végi pénteki Ötösben Kassák Lajosról és Domonkos Istvánról beszélgetettünk Terék Anna költővel, majd a jövő évi Velencei Biennále magyar pavilonjának kiállítóit, Cserhalmi Lucát és Koronczi Endrét kérdeztük a nyertes pályaművükről. Az adás második órájában is képzőművészettel folytattuk, Aknai Katalin művészettörténész az ELTE új szabadegyetemét mutatta be, majd Paulo-Varga Ákos filmkritikus beszélt a nagy európai filmes kihívás legújabb fordulójáról.
Péntek délelőtt újra a filmről beszélgetett Murányi Tünde és Kálid Artúr az Ötösben. Fellini klasszikusáról, a Júlia és a szellemekről Harmat György, filmkritikus idézte fel élményeit, majd Osváth Gábor, Árvai Jolán-díjas producer mesélt a munkájáról. Ezt követően a színház társadalmi szerepéről Gerlóczi Judit, producer osztotta meg gondolatait, majd Kurys Anita, etológust, viselkedésterapeutát faggattuk a kutyasétáltatás etikettjéről.
A pénteki Ötösben először Mészáros Márta világsikeréről kérdezte Pataki Éva forgatókönyvírót a két műsorvezető, Murányi Tünde és Kálid Artúr, majd Fábián Évi fotóművész avatott be a portrékészítés rejtelmeibe. A műsor második órájában Károlyi Csabával, az ÉS főszerkesztő-helyettesével folytattuk az Esterházy Péterről szóló beszélgetésünket, majd filmmel zártunk. Chilton Flóra, fiatal filmrendező mesélt a többszörösen díjnyertes, Széllel szemben című rövidfilmjéről.
Miért és hogyan érdemes újraolvasni Hamvas Béla műveit, és mit rejt a hagyaték? Palkovics Tibor, a hagyaték gondozója volt Murányi Tünde és Kálid Artúr vendége. Őt követően Barkóczi Janka, a Filmarchívum kutatója érkezett az Ötösbe, abból az apropóból, hogy “Mozgóképörökség” fókusszal új képzés indul az ELTE Filmelmélet szakán. A műsor második felében Másik Jánost és Vörös Esztert hívtuk meg egy évindító zenés beszélgetésre.
A január 17-ei adás első órájában Kolonits Klára, operaénekest invitálta évindító beszélgetésre Murányi Tünde és Kálid Artúr. Őt követően a kortárs költészet és az oktatás kapcsolatáról beszélgettünk Szabó Imola Julianna, író-grafikussal, és Katona Ágota, költővel. Végül Tóth Laura táncművészt kérdeztük a szabadúszó művészi lét kihívásairól.