Már 236 ítélet mondta ki, hogy rosszul nyomoztak a rendőrségi őrizetben történt halálesetek kapcsán
16/12/2024 08:16
| Szerző: Klubrádió
2020 és 2022 között 13 uniós országban legalább 488 rendőri őrizetben vagy rendőri intézkedés idején bekövetkezett halálesetet regisztráltak - derült ki az Európai Adatújságíró Hálózata által végzett kutatásból. Az adatsort Zádori Zsolttal, a Helsinki Bizottság kommunikációs munkatársával elemezte Szénási Sándor a Reggeli gyorsban.
Zádori Zsolt arra hívta fel a figyelmet, hogy nem igazán ad valós képet a kutatás, hisz 13 uniós tagállam egyáltalán nem szolgáltatott adatot, és amelyek ki is adták az információkat, azok esetében sem lehet tudni, hogy ez tényleg a valóságot mutatja. Zádori Zsolt szerint ez a szám valójában magasabb.
Mint mondta, a magyar példa is mutatja, hogy a haláleseteket nem vizsgálják ki kellő gondossággal. Magyarországon ugyanis a rendőri bántalmazások miatt tett feljelentéseknek az 1-4 százalék jut el vádemelésig.
A kutatás is megállapítja, hogy a legtöbb haláleset olyan emberekkel történtek, akik mentális, pszichés betegekkel küszködő emberek az áldozatok. Van olyan ország, ahol az áldozatok 70 százaléka ilyen.
Öten például azért haltak meg, mert sokkolót használtak ellenük, mely elvileg nem alkalmas az élet kioltására, ha szakszerűen használják.
88 ember haláláról semmit nem tudunk, mert nem azt állítja a kutatás, hogy rendőri erőszak miatt haltak meg. A legtöbb halálok, ahol egyáltalán meg volt jelölve a halál oka, az az öngyilkosság volt. Magyarországon a hét jegyzett halál közül 5 öngyilkosság volt - magyarázta a Helsinki Bizottság munkatársa.
Zádori Zsolt szerint egy sokkal jobb mutató - mely egyébként ebben a kutatásban is szerepel - hogy 2010 óta 236 olyan ítélet született a strasbourgi bíróságon, ahol megállapították, hogy az állam felelős azért, mert rosszul nyomozta ki ezeket az ügyeket, illetve 157 olyan ítélet született, ahol kifejezetten őrizetes vagy rendőri intézkedés alkalmával elhunyt személyeknél volt az állami nyomozás elégtelen. Magyarország ellen 2018 óta folyamatban van egy olyan strasbourgi eljárás, mely azt szeretné elérni, hogy Magyarországon rendszerszintű változások következzenek be ezen az ilyen esetek kivizsgálására, de ez még nem történt meg.
Az Európai Adatújságíró Hálózatának kutatásából készül cikket itt találja.
2024.12.16., hétfő 7.33.
Riporter: Szénási Sándor