Megint az éj leple alatt dolgozott a Fidesz - választási atombombát dobnak Budapestre
19/11/2024 08:28
| Szerző: Klubrádió
Kedden 8 igennel és 3 nemmel el is fogadta a parlament Igazságügyi Bizottsága a választási törvények módosításáról szóló törvénycsomagot, amit a képviselők csak előző este kaphattak meg. Vagyis a javaslatot hivatalosan is benyújtották az országgyűlésnek.
A délelőtt 11 órára összehívott ülést a Fidesz tegnap délután hirdette meg, a konkrét javaslat pedig csak éjszaka vált elérhetővé. Közben a bizottsági ülés előtt háromnegyed órával módosították a napirendet és a pontok közé felkerült az Alaptörvény 14. módosítási terve is. A Telex szerint utóbbi arról szól, hogy nem lenne kötelező az ügyészek közül választani a legfőbb ügyészt.
"Éjjel van, és megjött a Fidesz javaslata a választókörzetek átrajzolására. Budapestre egy választási atombombát dobtak le, gyakorlatilag minden körzetet átrajzolnak" – írta Facebook oldalán a DK pártigazgatója. Sebián- Petrovszki László kifotózta a részleteket, a 65 oldalas anyagból a budapesti körzetekre vonatkozó oldalakat. Itt olvashatják.
A lényege az, hogy a kormánypárt jelentősen átrajzolná Budapest választókerületeit, két körzetet meg is szüntetne, így a szám 18-ról 16-ra csökken. Sebián- Petrovszki László, a DK pártigazgatója választási atombombaként minősítette a lépést. Karácsony Gergely főpolgármester úgy reagált: a Fidesz az elmúlt bő egy évtizedben folyamatosan megpuccsolja a választási akaratot. Szerinte a kormány így áll bosszút azért, mert a főváros legutóbb a Fidesz ellen szavazott.
Vitézy Dávid így reagált Facebook- oldalán:, hogy „A Telex szerint jön a ”lex-Vitézy„. "Azt értik ez alatt, hogy a valaha volt legszorosabb hazai verseny után a Nemzeti Választási Iroda javaslata alapján a 0,5%-nál szorosabb választási eredmény esetén mostantól jön a kötelező újraszámlálás a magyar jogrendben. Szerintem ez helyes, valóban ezt javasoltuk” – posztolta a Fidesz volt közlekedési államtitkára. Karácsony Gergely volt kihívója szerint ha olyan szoros az eredmény, hogy szükséges az újraszámlálás, jobb minél gyorsabban túlesni rajta.
Jámbor András, József- és Ferencváros országgyűlési képviselője azt írja szintén közösségi felületén, hogy "Egy tisztességes demokráciában nem kiszivárgott dokumentumból tudjuk meg, mi helyiek, hogy hogyan fog kinézni 2026-ban az a választókerület, amit képviselek! Az új, átrajzolt körzetekkel 2-vel több képviselői helyet szerzett volna a Fidesz 2022-ben, a választáson!" Szerinte most kell kihacolni a rendszerváltást.
Gyurcsány Ferencnek is van véleménye, ezt hosszú videóben foglalta össze. A DK elnöke azt mondta, minden egypárti választási törvénymódosítás annak gyanúját veti fel, hogy a módosító egyoldalú előnyöket akar biztosítani magának. Ez a Fidesznél általános magatartás, azt gondolja, hogy a kétharmados többsége erre kiterjed, de ez szembe megy mindennel, amit gondolunk az alkotmányos demokráciáról. Így nem lesznek tisztességesek a választások és az ilyen módon megválasztott hatalom politikai értelemben soha nem lesz legitim. Ezek gazemberek - mondta Gyurcsány Ferenc. Hiába akarja megtörni Budapestet így a kormány, nem fog sikerülni.
Lehet, hogy eljött az ideje annak, hogy megfontoljuk, érdemes-e egyáltalán elindulni a választáson - ezt mondta a Klubrádiónak Szabó Szabolcs, a csepeli-soroksári választókerület egyéni országgyűlési képviselője a választókerületek várható átalakítása kapcsán. A fideszes Németh Szilárdot egyéniben háromszor is legyőző politikus szerint Csepel olyan területekkel kerülne egy választókerületbe, amikhez semmi köze nincs, a változtatás célja szerinte kizárólag az, hogy a kormánypártoknak nagyobb
Közben a kedd 11 órára meghirdetett parlamenti bizottsági ülés előtt háromnegyed órával módosították a napirendet és a pontok közé felkerült az Alaptörvény 14. módosítási terve is. A Telex szerint utóbbi arról szól, hogy nemlenne kötelező az ügyészek közül választani a legfőbb ügyészt.
Az Alaptörvényben jelenleg ez szerepel: „A legfőbb ügyészt az ügyészek közül a köztársasági elnök javaslatára az Országgyűlés választja kilenc évre. A legfőbb ügyész megválasztásához az országgyűlési képviselők kétharmadának szavazata szükséges.” A módosítás során kikerül a szövegből „az ügyészek közül” rész – írta a portál.