Merkel nem volt kemény, Orbánék az EU fejére nőttek
22/10/2021 11:58
| Szerző: Klubrádió
Hogyan ért véget az uniós csúcs első napja? Nemes Gábor, a Klubrádió tudósítója szerint béna kacsás megoldások jöttek létre, közös vélemény nincs. Mindenki kivár.
Az uniós csúcs első napján az energetikai helyzetről és a jogállamisági kérdésekről volt szó, mondta Nemes Gábor, a Klubrádió tudósítója a Reggeli gyorsban. (A beszélgetés a lejátszóra kattintva 00:53:40-től meghallgatható)
"Komoly, átfogó energetikai reformokra készült több ország is", de ehelyett csak a részletekről vitáztak, és a jogállami kérdésekről is csak semmitmondó kompromisszumos megoldás született - állapította meg Nemes. Szerinte ez a "merkeli modell", amiről most is kiderült, hogy Angela Merkel nemcsak ügyvivő kormányfőként béna kacsa, hanem "kudarcot vallott a megbékélésre, kiegyenlítésre törekvő vonatkozó politikája is a jogállami kérdésekben".
Nemes szerint "megállapodni csak gentlemanekkel lehet, ha viszont szabályokat felrugókkal, zsarolókkal kell megállapodni, akkor ez nem megy". Amikor lehetett volna, akkor Merkel nem volt kemény, mostanra így a problémák az EU fejére nőttek.
A csütörtöki megbeszélésen két órán keresztül a lengyel alkotmánybíróság határozatáról, a lengyel jogállamiságról és az igazságszolgáltatás helyzetéről volt szó, de Nemes szerint erről a központi szerepről Lengyelország szívesen lemondott volna. Orbánon kívül ugyanis "senkinek nem lehet támogató véleménye, még azoknak sem, akikről azt hitték, hogy egy oldalon állnak".
Azon ugyanis Nemes szerint egyszerűen nincs értelme vitázni, hogy mi legyen a EU alapszabályaival a tagállamokban, hiszen a lengyelek például kétszer is elfogadták az EU törvényeket, egyszer a belépéskor, majd a Liszaboni Szerződéssel -, ráadásul az utóbbi aláírásakor ugyanez a párt volt kormányon. "Az a két konkrét pont, ami a lengyel alkotmánybíróság kifogásol, azt kifogásolták a Brexit hívők is, csak ők tényleg ki is akartak lépni, nem tartották a markukat". A lengyelek a legkedvezményezettebb ország az EU-forrásokat nézve, hívta fel a figyelmet Nemes az ellentmondásra.
Az EU csúcson Nemes szerint mindenki elmondta a magáét, "és ebből lett a semmi, a merkeli megoldás". Nemes szerint időhúzásra játszik mindenki, meg akarják várni az Európai Bíróság határozatát, hogy megfelel-e a törvényeknek, hogy az EU a jogállamisági mechanizmushoz köti a pénzek kifizetését. Addig szerinte hivatalosan nem is fogják ezt a mechanizmus alkalmazni, de a kifizetéseket még lehet tovább húzni. Abban Nemes biztos, hogy a tagországok és az Európa Tanács sem fogja kimondani, "úgy gondoljuk, hogy nincs jogállam", hogy nincs biztosítva a pénzek elköltésének átláthatósága, a korrupció elleni harc, ezért nem kapják meg a pénzt."
Az energetikáról olyan kérdéseket vettek át, hogy legyen-e adócsökkentést, állami szubvenció és állampolgári támogatás: Míg a franciák és a spanyolok az árampiac reformját javasolták, de a merkeli "várjunk, ne lépjünk" erre nem nyújtott módot. Az energetikai kérdések amúgy is összekapcsolódnak az EU-s zöld tervvel. Az EU többsége akarja a zöld tervet, és hogy senki se használja politikai nyomásgyakorlásra.
Az ülés ma folytatódik, a migráció a fő téma.