„Köszönjük
Reggeli gyors

Mészáros Antónia: Ez a mérőszám mutatja meg a valós életszínvonalat

11/01/2023 14:21

| Szerző: Klubrádió/Vikár Anna

2021-ben 5 millió 5 év alatti gyermek halt meg, ami a '90-es évekhez képest javuló arány: akkor kétszer ennyi haláleset volt. Afrikában tizenötször kisebb a gyerekek túlélési esélye, mint Európában, ráadásul az aszály mellett élelmiszerválság is sújtja a kontinenst – mondta Mészáros Antónia, az UNICEF Magyarország igazgatója a Reggeli gyorsban. 

2023. január 11. Reggeli gyors - részlet Mészáros Antónia 2023. 01. 11.
10:35
00:00
Egy friss ENSZ-jelentésből kiderült, 2021-ben körülbelül 5 millió 5 év alatti gyermek halt meg, ami a harminc évvel ezelőtti adatokhoz képest jelentős csökkenés – akkor ugyanez a szám 10 millió körül mozgott a szervezet becslése szerint. Az újszülött halálozások száma szintén a felére csökkent ebben az időszakban. Ez tehát egy "pozitív trend", ugyanakkor "rettenetesen messze vagyunk" az évtized végére kitűzött fejlődési céltól – mondta Mészáros Antónia, az ENSZ gyermekjogi szervezetének, az UNICEF Magyarország igazgatója a Reggeli gyorsban.

 
Mészáros Antónia
 az UNICEF magyarországi ügyvezető igazgatója
 
Forrás: flickr
 

Az ENSZ 2015-ös fenntartható fejlődési céljai között szerepel, hogy 2030-ra 1000 öt éven aluli gyerekből ne haljon meg 12-nél több. „Sajnos nem reális, hogy soha egyetlen gyerek se haljon meg, de az, hogy értelmetlen halálból sokkal kevesebb legyen, az mindannyiunk számára egy alapvető, belátható cél” - mondta Mészáros.

Az 5 év alatti gyerekek mortalitása a „társadalom valós fejlettségének legjobb indikátora”, ez a mérőszám sokkal inkább megmutatja a valós életszínvonalat, mint bármilyen egyéb adat – fejtette ki Mészáros.

Az öt évnél fiatalabbak a legsérülékenyebbek. Afrikában ráadásul az átlagosnál veszélyesebb is lett a helyzet: aszály van, az orosz–ukrán-háború begyűrűző hatása pedig élelmiszerválságot okoz. „Az a kisgyerek, aki éhezik, sokkal kitettebb azoknak a betegségeknek is, amik a fejlett világban rutin problémának számítanak”. Itt lehet szó akár egy egyszerű hasmenésről is – mondta Mészáros. Ma Afrikában tizenötször nagyobb eséllyel hal meg egy gyerek, mint Európában – nagyrészt olyan betegségekben, „amik megelőzhetők illetve egyszerűen gyógyíthatók lettek volna – ha a legalapvetőbb szolgáltatásokhoz hozzáfértek volna”.

Ellentmondásosnak tűnhet az a helyzet, hogy miközben a nemzetközi segélyszervezetek az elkerülhető gyermekhalálozás megelőzésén dolgoznak, aközben a túlnépesedés jelentős kihívások elé állítja az emberiséget. „Az UNICEF Magyarország is gyakran kap olyan kommenteket a közösségi oldalain, hogy minek megmenteni azt a sok gyereket Afrikában?” - mesélte Mészáros, aki megérti, hogy laikusként nehéz átlátni a komplex összefüggéseket. A túlnépesedés problémáját nem az fogja megoldani, ha nagyobb az öt év alattiak mortalitása, mondta.

A történelemben a családok gazdasági fennmaradását mindenhol a magas születésszám biztosította. A fejlődő országokban ez ma is így van: sok esetben semmilyen ellátás nem érhető el az idősebbeknek, csak a gyerekek tudnak gondoskodni róluk. Ebben a helyzetben minél bizonytalanabb a gyerekek túlélése, annál többet vállalnak a szülők – magyarázta Mészáros.

Valójában minél tanultabb egy társadalom, és főleg minél inkább hozzáférnek a nők az oktatáshoz, annál inkább kitolódik az az életkor, amikor az első gyermeket vállalják. Minél inkább hozzáférnek megfelelő higiéniai körülményekhez, egészségügyi ellátáshoz, kiemelten terhesgondozáshoz – annál valószínűbb, hogy egészséges gyermekek születnek és egészséges felnőtté válnak. Tehát minél jobban működnek a társadalmi ellátórendszerek, annál kevesebb – de sokkal jobb túlélési esélyekkel rendelkező – gyermek születik – mondta Mészáros.

A teljes beszélgetést a fenti lejátszás ikonra kattintva hallgathatják meg. 

Reggeli gyors/ interjú Mészáros Antóniával
2023. január 11., szerda 8:35
Riporter: Para-Kovács Imre