Mi lesz a Flakturmok sorsa?
3/11/2024 08:48
| Szerző: Gyürke Kata/Klubrádió
A második világháború idején épült légvédelmi állásokat rejtő monstrumokat lebontani már nem lehet, de hasznosítani sem nagyon. Az Utcafrontban Torma Tamás mesélt arról, mi lehet a sorsuk. A műsorban szó volt Richad Meier letisztult épületeiről, a Krayer-házról, a budai Hengermalomról, Flytramről és a Notre Dame újranyitásáról is.
Találós kérdés: ki tudja hol van a Krayer-ház? Egyelőre annyit elárulok, hogy a pesti oldalon, a többit Kelecsényi Kristóf építészettörténésztől hallottuk.
Bécs, Berlin, Hamburg. E három városban találhatók a Flakturmok, ezek a második világháború idején betonból épült, légvédelmi állásokat rejtő monstrumok. Lebontani már nem lehet, hasznosítani sem nagyon. Mi lesz sorsuk – erről Torma Tamás mesélt.
Egy hazai betonmonstrum és a hozzá tartozó hétemeletes ipari épület a Hengermalom. Hosszú ideje üresen áll, de most a Valyo, vagyis a Város és Folyó Egyesület a tulajdonossal, az Építész Irodával és a civilekkel összefogva valóságos kulturális és közösségi intézményt álmodott ide. Egy hét próbaüzem után Győrfi Dániel építész, és a kulturális menedzser Balogh Kata avatott be a tervekbe.
A Flytram a villamos és a drótkötélpálya hibridjeként létrehozott különleges jármű, amelyért két Red Dot díjat is kapott a fiatal magyar formatervező, Kiss Botond. A designerek Oscarjának tekinthető díjról és a repülő villamos tervéről beszélgettünk az alkotóval.
December 8-án ismét megnyílik a Notre Dame. Az öt éve leégett műemléktemplom újjáépítésének kálváriájáról beszélt Kozár Alexandra.
A teljes adást meghallgathatják a cikk tetején elhelyezett lejátszóra kattintva.
2024. november 2. szombat 17:00
Műsorvezető: Rózsa Péter