Modern csipő- és térdprotézisekkel könnyebb a gyógyulás
6/06/2019 10:36
| Szerző: Klubrádió
A Vény nélkül vendége Dr. Domán István Ph.D. ortopéd sebész főorvos volt, aki olyan - még újdonságnak számító - beavatkozásokról beszélt, amik új távlatokat nyitnak meg a térd-és csípőprotézisek beültetésében.
Nemcsak a technológia, de az anyagok is fejlődnek, a most elérhető protézisek a korábbi 10-15 éves élettartam helyett ennek a dupláját is kibírják. Különösen fontos ez a fiatalabb betegeknél, hiszen a csípőkopásos problémák egyre fiatalabb korosztályban jelentkeznek. Az ezzel a technológiával végzett közel 100 műtét után a tapasztalatok pozitívak. Mivel ez egy minimálisan invazív eljárás, a beteg számára kevésbé megterhelő, a vágás is kisebb és az izomzat sem sérül, így gyorsabb felépüléssel jár.
Hagyományos térdprotézis esetében 6-10 különböző méret áll rendelkezésre, és ebből kell a műtét előtt meghatározni, hogy melyik lesz a legjobb megoldás. Dr. Domán István elmondta, az esetek jelentős részében ez tökéletes megoldás, de előfordulhat, hogy a protézis mérete nem illeszkedik jól. Másrészről adódik a probléma, hogy ahány ember, annyi térd. Ezek a protézisek pedig előre meghatározott geometriát követnek, és nem a páciens sajátosságait. A technológia viszont most már itt is odáig jutott, hogy nem a “pácienst faragják a protézishez, hanem a protézist gyártják a pácienshez”. A sebész főorvos hozzátette, a műtét utáni térdprotézis egy fájdalmasabb ízület, így a fájdalom csillapítására különböző technikákat alkalmaznak. 1-2 nap után jelentősen mérséklődnek a fájdalmak, két hetes kontrollra pedig már rendszerint segédeszköz nélkül érkeznek a páciensek. A műtét utáni aktivitáson viszont sok múlik, fontos betartani a gyógytornász által javasoltakat, hogy a lehető legjobb legyen a felépülés.
És hogy elkerülhető-e az ízületi betegség? A túlterhelést, túlsúlyt, sportsérüléseket elkerülhetjük, de ha már fájdalmat, a mozgáspálya beszűkülését érezzük, fontos, hogy megismerjük a problémát, keressünk fel orvost, és csökkentsük az ártalmakat.