Most Indiában tombol a legerősebben a járvány
22/05/2021 09:01
| Szerző: Klubrádió/K.K.
Holttestek úsznak a Gangeszben és más folyókban, halottakat égetnek el a városok parkjaiban. Elképesztő állapotok uralkodnak a világ második legnépesebb országában.
Egyes adatok szerint naponta 400.000 új covid-beteget regisztrálnak Indiában, ami akkor is rendkívül aggasztó adat, hogyha a lakosság számához viszonyítjuk, ami 1.370.000.000, azaz jóval meghaladja az egymilliárdot. Kína után a második legnépesebb országa a Földnek. Már-már úgy tűnt, hogy –legalábbis a városokban- kialakult a nyájimmunitás, de az elmúlt napokban, hetekben Indiából jönnek a legrosszabb fertőzési adatok. Az emberek mintegy 35 százaléka lakik városban, félő, hogy még borzalmasabb lesz a járvány, ha eljut vidékre. Ott aztán végképp kezelhetetlen lesz – véli Csicsmann László, a Budapesti Corvinus Egyetem rektorhelyettese, a térség szakértője. Már most is holttestek úsznak a Gangeszben, s persze más folyókban is, az emberek oda hordják itatni az állataikat, márpedig élni kell, jönnek fontos mezőgazdasági munkák, tehát semmi jóra nem lehet számítani. Egyébként pedig jön a monszun időszak, ami a jelenlegi ismeretek szerint még kedvezhet is a vírus terjedésének.
Egyébként a városokból is borzasztó képek érkeznek, parkokban égetik el a hullákat, mert az egészségügy nyilván nem tud megküzdeni a helyzettel, valamit tenni kell a járvány megfékezéséért. Igazán korrekt adatok egyébként nincsenek, legalábbis nem kerültek nyilvánosságra, nagyjából annyit lehet tudni, hogy azoknak az embereknek, akiknek a halálát a koronavírus okozhatta, mindössze 34 százaléka végezte kórházban, a többi áldozatról nem sok információ van, így igazából ennek a fent említett százalékos aránynak sem lehet hitelt adni.
Valamit nem jól csinált a kormány, illetve Narenda Modi miniszterelnök – mondja a szakértő. Ugyanis köztudott, hogy India gyógyszergyártó nagyhatalom. Ezt úgy kell érteni, hogy számos gyógyszeripari világcég gyártat ott vakcinákat. Ám az indiai vezetők úgy döntöttek, hogy a készítmények jó részét eladják, egy kis részét „elajándékozzák”, tehát otthon kifogyhatott a készlet. Még tovább bonyolítja a dolgot, hogy nagy vallási ünnepi időszak van, ilyenkor az emberektől lehetetlen elvárni a távolságtartást, a vírusoknak ez maga a Kánaán.
A vallásnak egyébiránt meghatározó szerepe van a térségben. A britek 1947-ben ilyen alapon osztották meg a szubkontinenst, a hinduk maradta Indiában, a muszlimok zömmel Pakisztánba vándoroltak. Tízmilliós nagyságrendű volt a „népvándorlás”, amelynek körülbelül egymillióan estek áldozatul. Hogy ez a megosztás jó döntés volt-e az egykori gyarmatosítók részéről, az vitatható, a hindu-muszlim ellentét ma is jelen van a társadalomban. Az óriási területű és lakosságú ország 28 államból tevődik össze, az angolon kívül 22 hivatalos nyelvet ismernek el Indiában. Modi, a Bháratíja Dzsanatá Párt vezetője, a mostani miniszterelnök hindu nacionalistának tekinthető.
Egy kis történelem
1947, azaz a függetlenné válás után Mahatma Gandhi és Nehru egyfajta szocialista irányba próbálta terelni az országot, persze ez nem hasonlítható össze például az európai szocializmussal. Akkortájt 60-70 százalékos volt a szegények aránya, most 21-27 százalékra tehető. Elindult tehát egy demokratizálódási folyamat és ezzel együtt valamiféle gazdasági fejlődés is, ami jobb években a 7-8 százalékot is elérte. Ez a fejlődés azonban mostanra kifulladt, bár az információs technológiában például élen jár India még mindig. (Csak érdekességképpen jegyezzük meg, hogy például a magyar mezőgazdaságban, főleg az állattenyésztésben dolgoznak indiai vendégmunkások.)
Az indiai társadalom erősen megosztott – emlékeztetett Csicsmann László. Az utóbbi években sok zavargás tört ki a hindu-muszlim ellentét miatt, ami mögött egyebek között az áll, hogy a középosztály nagy része hindu, a nacionalisták a magasabb kasztokba tartoznak. Modi miniszterelnök még mindig népszerű, tud beszélni az egyszerűbb emberek nyelvén is, az ő problémáikat is képviseli a nagy nyilvánosság előtt. Gyakran emlegeti a lakosság biztonságát, amivel szintén tud jó pontokat szerezni a politikájának, hiszen az elmúlt években Indiában is megjelent a terrorizmus. Gazdaságfejlesztő programot is hirdetett, ami talán nem hozott nagy eredményeket, de népszerűséget igen. Aztán ott van a politikájában a nagy rivális, a Kína elleni küzdelem, amellyel még határviták is vannak. Azt is érdemes megjegyezni, hogy Donald Trump, az előző amerikai elnök támogatta Indiát, nyilván a Kína elleni kereskedelmi harc sikere érdekében. A szakértő szerint Joe Biden, most hivatalban lévő elnöknek sem lesz nagyon más választása, hasonló álláspontot fog képviselni.
Ami pedig az indiai-magyar kapcsolatokat illeti, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az év elején járt ott, és a következő bejegyzést tette közzé erről egy közösségi oldalon.
A műsort a fenti lejátszóra kattintva hallgathatja meg. Kiemelt kép: Pixabay.
2021.05. 14. 19:00
Műsorvezető: Szénási Sándor