Nagyon törékeny a helyzet - Csicsmann László
20/01/2025 14:30
| Szerző: Klubrádió
471 nap telt el az október 7-ei Hamász terrortámadás óta. 2023 novemberében ugyan volt egy rövidebb tűzszünet, mely túszcserével járt, de végül kudarcba fulladt. Tegnap óta viszont tűzszünet a Gázai övezetben: több ezer palesztin indult vissza a rommá lőtt területre. Csicsmann László Közel-Kelet szakértőt, a Budapesti Corvinus Egyetem tanárát a tűzszünet körülményeiről, a régió állapotáról és arról kérdeztük, hogy jutottak a felek idáig.
Emlékeztetett, Katar miniszterelnöke, aki egyike volt a három békéltető félnek Egyiptom és az Egyesült Államok mellett - meg is jegyezte, hogy ugyanez a tűzszüneti javaslat volt az asztalon 2023 decemberében, akkor azonban nem fogadták el.
Mindez azt jelenti - magyarázta Csicsmann László - hogy mostanra átrendeződött a térség, meggyengült a Hamász, a Hezbollah.
A Közel-Kelet szakértő elmagyarázta, három szinten kell vizsgálni egy tűzszünetet. Van egy belpolitikai szint: itt azt kell látni, hogy az izraeli miniszterelnök abban érdekelt, hogy túléljen. Az ő népszerűsége az októberi Hamász-merénylet után nagyot zuhant, majd nyár után, ahogy jöttek a sikerek, úgy mint az Iránnal szembeni támadás, a Hamász és a Hezbollah meggyengülése, meggyengítése ahhoz vezette, hogy nőni kezdett Netanjahu tetszési indexe.
Emellett a Hamász számára teljesültek fontos feltételek, úgy mint Izrael elenged 1904 palesztin foglyot, és visszavonul a Gázai-övezet teljes területéről az I. szakasz végére. Ezeket a Hamász a saját táborában jól el tudja adni, jól tudja kommunikálni.
A második szint a regionális szint. Izrael egy hétfrontos háborút vív, ahogy maga Izrael is mondja. Ezek jelentős részében Izrael katonai fölényt tudott demonstrálni.
A globális szint pedig az, hogy kezdődik Trump elnöksége. Így Netanjahu el tudta otthon mondani, hogy olyan agresszív nyomásgyakorlás van az izraeli politikusokon, hogy muszáj belemenni valamilyen tűzszünetbe. Ezzel a Netanjahu a szélsőjobbról kritizáló kormánytagokkal szemben meg tudta védeni magát.
Bár a nemzetbiztonsági miniszter már le is mondott, mert nem elégedett a tűzszünettel. Itamar Ben-Gvir elégedetlen, mert a Hamászt nem számolták fel és szerinte folytatni kellene a harcot, másfelől Izrael feladja azokat a stratégiai előnyöket, melyeket nagy nehezen szerzett meg egy év alatt, izraeli áldozatok árán. Nevezetesen szerinte, nem kellene visszavonulnia a stratégiai pontokról. így a Gáza-Egyiptom határról és a Gázai-övezetet kettévágó pontról, ahol Izrael berendezkedett. Ez a Netzarim- folyosó, ahonnan az tűzszüneti megállapodás I. szakaszának végére Izraelnek ki kell vonulnia.
Csicsmann László lát esélyt arra, hogy nem lesz a megállapodásnak a második szakasza, ha Izrael nem vonul ki azokról a területekről, amiről megállapodtak. Erre lehet jelzés, hogy már a tűzszünet is késve indult meg, a megállapodás életbelépése előtti órákban Izrael még bombázta a Gázai-övezetet, az elmúlt két napban 110 palesztin vesztette életét a légitámadásokban. Miközben Izrael pedig azt hangoztatta, hogy a Hamász késett azzal a listával, hogy kiket fognak szabadon engedni, addig a Hamász technikai problémákra hivatkozott.
Annyira gyenge a bizalom szintje a két fél között, hogy bármelyik pillanatban borulhat a megállapodás - mondta Csicsmann László.
A tegnapi híradásokat végig nézve Csicsmann László úgy értékelt, hogy a Hamász nagyon komoly erődemonstrációt tartott Gázában tegnap, lehetett látni, hogy a Hamász nemcsak győzelemről beszél, hanem az eddig rejtőzködő fegyvereseik most előjöttek és nem arról szólt az üzenetük, hogy eljött volna a béke és nem arra készülnek, hogy ők lesznek Gáza urai. Pedig Biden, Trump és Netanjahu is előfeltételként szabta, hogy a Hamász nem kerülhet vissza a hatalomba a Gázai övezetben.
Szerinte ezért is érthető, hogy Izrael fenntartotta vétójogot, hogy bármelyik pillanatban tovább folytatják a háborút.
Hozzátette, bár Izraelnek vannak most nagyobb kihívásai a térségben: Irán és a jemeni húszik, akik a tűzszünet ellenére újabb rakétákkal lőttek Izraelre.
Analógiaként említette, hogy a Hezbollahhal sikerült egy átmeneti tűzszünetet kötni tavaly a november 27-én , de ezt minden nap mindkét fél megsérti.
A teljes beszélgetést meghallgathatják a lejátszóra kattintva.
2025.01.20., hétfő 8.33
Riporter: Herskovits Eszter, Selmeci János