"Nem azért szűnik meg az ügyelet, mert két orvos elmegy, hanem azért mennek el, mert elegük lett az átszervezésből"
17/01/2024 23:23
| Szerző: Klubrádió
Nem két gyerekorvos távozása miatt szűnik meg a pomázi ügyelet, hanem azért, mert átalakítják a rendszert és nekik ebből lett elegük, nem vállalták – mondta Póta György házi gyerekorvos. Hozzátette, a házi gyerekorvosok csaknem fele nyugdíjas, eddig helyben ellátták az ügyeletet, de nincs már kedvük ahhoz, hogy az átszervezés miatt egy távolabb kijelölt központba menjenek dolgozni.
Februártól 40 kilométert kell utazniuk azoknak a pomáziaknak, akik ügyeletre vinnék a gyereküket délután 4 óra után. A jövő hónaptól ugyanis ott is megszűnik a háziorvosi ügyeleti rendszer. A pomázi orvosi ügyelethez 42 ezer ember tartozik.
Póta György házi gyerekorvost kérdeztük erről az Esti gyorsban, aki a jól ismert problémával, a háziorvosok életkorával kapcsolatban azt mondta: ahogy telt az idő, úgy nőtt az átlagéletkor, sajnos fiatalok nem jönnek, „akik benne vagyunk, együtt öregszünk a rendszerrel”. Hozzátette, egyértelmű, hogy ez általános probléma, nem egyedi eset.
Azt viszont kiemelte, hogy még csak nem is a két orvos távozása miatt szűnik meg a pomázi ügyelet, hanem azért, mert Pest megye februártól átáll az országos ügyeleti rendszerre. Ezért megszüntetik a területen lévő ügyeleteket – így a pomázit is –, és az ott dolgozó orvosokat kötelezik vagy erősen felszólítják, ez helyfüggő a szakértő szerint, hogy a központilag kialakított ügyeleten vállalják a munkát (ami egyébként nem lesz éjszakai ügyelet, csak este 10 óráig tart majd.)
Részletezte: a felnőtteket ellátó ügyeletet Szentendrére vitték, a gyerekeknél Pest megyében három központi ügyeleti helyet jelöltek ki, ezek Vác, Cegléd és Érd. Konkrétan Pomáz Váchoz tartozik, tehát a pomázi gyerekek délután 4 óra után a váci ügyeleten kaphatnak ellátást. Ez a fent említett 40 kilométer, mert körbe kell menni minimum az M0-s hídon, de ha valakinek nincs matricája, akkor mehet az Árpád hídig. Vagyis, az a baj, hogy a pomázi, gyerekeket és felnőtteket ellátó ügyelet helyett ezekről a helyekről el kell menni egy távolabbi központba, és ezt nem akarták az orvosok csinálni. Hangsúlyozta: nem a két gyerekorvos távozása miatt szűnik meg az ügyelet, hanem fordítva, mert átalakítják a rendszert és nekik ebből elegük lett, inkább elmennek. Ez viszont a napközbeni ellátásban is kiesést okoz majd – tette hozzá.
Póta György szerint ez nem elsősorban pénzkérdés, hanem sokkal inkább arról van szó, hogy az átlagéletkor 60 fölött van, a háziorvosok 30-40 százaléka, a házi gyerekorvosok csaknem fele nyugdíjas korú; akik ellátták eddig helyben az ügyeletet, azok úgy gondolják, hogy nincs már kedvük messzebbre, idegen környezetbe elmenni dolgozni. Tehát inkább a munkakörülmények megváltozása vezet ehhez a döntéshez – összegezte.
Ugyanakkor azt is mondta: országosan ez már lejátszódott, miután az ország nagyobb része már átállt az új ügyeleti rendszerre; bár nem voltak olyan sokan, aki nem akarta, nem vállalta, megoldották, hogy ne kelljen ügyelniük. Azonban most pont a legsűrűbben lakott részek következnek, mint Pest megye, és még nem tudják a dátumát, de „ijesztgetik őket” a nyárral Budapest esetében. Ott is a járási, kerületi ügyeletek helyett a főváros egy-egy pontjára koncentrálják az ügyeleteket, a gyerekeknél úgy tudja, három ilyen helyszín lesz. A végére maradt a legnehezebb rész, és kérdés, hogy tudják ezt majd megoldani. A saját bőrén érezve ő is izgatottan várja, hogy alakul a helyzet – fogalmazott.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2024. január 17., szerda 18:45
Műsorvezető: Szénási Sándor