„Köszönjük
A lényeg

"Nem értjük, miért dobta be a háborúba a kutatóhálózatot a kormány"

20/11/2024 16:06

| Szerző: Klubrádió

 | Szerkesztő: Vikár Anna Flóra

Kedd este benyújtották a kutatói hálózat átalakításáról szóló javaslatot, amellyel az egyetemi modellváltáshoz hasonlóan szervezné át a kormány a fenntartást. Az Akadémiai Dolgozók Fóruma képviselője szerint csak saját magukat kérdezték meg, ráadásul nyilván az EU-nak sem fog tetszeni az átszervezés.

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes kedd este fél 9-kor nyújtotta be az Országgyűlésnek a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat átalakításáról szóló javaslatot. 

A javaslat lényege, hogy a Magyar Tudományos Akadémia egykori kutatóhálózatát gyakorlatilag az egyetemi modellváltásokból ismert közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványok (KEKVA) mintájára privatizálná a kormány.

Az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF) szerint ezzel a kormány újra hadat üzen az Európai Uniónak, és a magyar kutatókat állítja célkeresztbe. Az EU a modellváltó egyetemekkel kapcsolatban már kimondta, hogy ezek átláthatatlanok és ki is zárták őket az Erasmus és a Horizont programokból. Az ADF attól fél, hogy velük is hasonló dolgok történhetnek, hisz a KEKVA-törvény és az őket érintő javaslat között 50 százalékos átfedés van. Utóbbit egyébként a múlt héten módosították, az ADF szerint legalább meg kellene várni, hogy ezt hogyan értékeli az Európai Bizottság.

Az egyetemek ügyében a tárgyalások folyamatban vannak. "Nem igazán értjük, hogy miért dobta be a kormány a kutatóhálózatot ebbe a háborúba, amikor meg van győződve arról, hogy Brüsszel meg akarja büntetni Magyarországot. Akkor miért gondolják, hogy a mi esetünkben nem alkalmazzák majd ugyanazokat a szankciókat, mint az egyetemeknél?" – számolt be aggodalmukról Lőrincz Viktor, az Akadémiai Dolgozók Fóruma képviselője a Klubrádiónak.

2024. november 20. A lényeg - részlet l Lőrincz Viktor 2024.11.20.
01:08
00:00

Szerintük a javaslatot ráadásul úgy nyújtotta be Semjén és Hankó Balázs, hogy annak szövegéről nem egyeztettek a kutatókkal. Ráadásul a terv szerint január elsején már hatályba is lépne.

Mi azt szeretnénk, ha a teljes kutatói kollektívát megkérdeznék erről a törvényről. Itt gyakorlatilag saját magukat kérdezték meg. Az irányítótestület egyetért, de ott nem ülnek olyan tagok, akiket a kutatók delegáltak volna, a főigazgatók is egyetértenek, de őket meg az elnök nevezi ki. Szeretnénk mi, a tényleges kutatói kollektíva erről vitázni, véleményt mondani – mondta el Lőrincz.