Nem is olyan nagy butaság a gittegylet
26/02/2019 12:11
| Szerző: Klubrádió
Radikálisan visszaszorultak az állami folyamatokat ellenőrző civil szervezetek az elmúlt tíz évben, pedig egy minőségi demokráciában nélkülözhetetlenek lennének. Hasznos lenne a magyar társadalom számára, ha már a gyerekek is el kezdenének ismerkedni az önigazgatás, a civil működés kultúrájával. Lásd Pál utcai fiúk. Többek közt erről beszéltek a Tűréshatárba meghívott civilszervezeti szakértők.
A Klubrádió műsorának másik vendége, Gelencsér Balázs civil alapítványi vezető elmondta, manapság a Magyarországon működő 60-70 ezer civil egyesülés döntő többsége még mindig valamely hobbi köré szerveződik, a második legnagyobb csoportba a kultúrával, sporttal, szociális problémákkal foglalkozó társaságok tartoznak, ezek arány 9 százalék körüli.
Az állam működését, illetve a nagyobb, összetettebb társadalmi folyamatokat vizsgáló úgynevezett őrkutya (watchdog) szervezetből már sokkal kevesebb van. Ezeknek a szakmai ellenőrző, alternatíva állító egyesüléseknek a szerepe a rendszerváltás után egyre erősödött, aztán a folyamat megfordult, és az elmúlt tíz évben radikálisan visszaszorultak. Ma már nem nagyon tudnak a korábbihoz hasonló szintű érdekképviseletet ellátni, kontrol funkciójuk meggyengült. Az arányuk 5 százalék körüli lehet a civil szervezetek körében, a jogvédő társaságok aránya például csak nagyjából 1 százalék – mondta Gerencsér Balázs, a Nonprofit Információs és Oktató Központ Alapítvány (NIOK) elnöke.
Kirschner Péter azonban megjegyezte, nagyon érdekes, hogy több olyan kisebb településen, ahol a pártpolitika nem jelenik meg markánsan, civilszervezeti tagokként indult személyek bekerültek az önkormányzatokba, és független képviselőkként, polgármesterekként irányítják a községeket.
Kirschner Pétrer arról is beszélt, a közösségi működés erősödése az iskolákban is hasznos lenne, mert a hagyományos szakköri, önképző diákcsoportokban nem csak tudást lehet szerezni – a nagy pénzért vásárolt, a tanulókat szeparáló különórák helyett – hanem az önigazgatás, a civil működés, a közösségi lét kultúráját is el lehetne sajátítani. Archetípusként említette A Pál utcai fiúk című regény szereplőinek szerveződését, kiemelve persze, hogy a gittegylet összességében komikus társulás volt, de mégis csak demokratikusan működő szervezet volt. A gyerekek el tudják egymást között dönteni, hogy ki az aki jól gombfocizik, táncol, énekel, illetve hogy miként adják át egymásnak a tudást – fogalmazott.2019. február 25., hétfő
műsorvezető: Szunyogh Szabolcs