Nem konzervatív, hanem korrupt ez a kormány – David Pressman a CNN-nek Orbánékról
10/03/2025 05:50
| Szerző: Csernyánszky Judit/Klubrádió
| Szerkesztő: Bárkay Tamás
Az Egyesült Államok előző nagykövete beszélt arról is, hogyan alázta és bélyegezte meg a magyar kormány, mert meleg – láthatta-hallhatta a publikum a CNN-en. Nemzetközi lapszemle
A lengyel külügyminiszter, Radosław Sikorski Elon Musk X közöségi hálóján felteszi a kérdést, ha már referendumot akar tartani Orbán Viktor Ukrajna uniós tagságáról, akkor ő igencsak kíváncsi volna arra, hogy vajon Orbán Magyarországának uniós tagságáról milyen eredmény születne egy hasonló, de uniós referendumon? – adott erről hírt a lengyel hírügynökség, a Polskie Radio és számos ukrán sajtótermék. A Varsóból keltezett ukrán híradások hozzáteszik, hogy az egykori magyar-lengyel kormányközi barátság a kormányváltással és az oroszok háborújának kirobbantásával megromlott, mert egyrészt Orbán akadályozza az Oroszország elleni uniós szankciók hatékonnyá tételét, és katonai segítséget nem hajlandó nyújtani Ukrajnának.

A lengyel tévé, a TVP emellett Szijjártót is idézi, aki Lengyelországot is felelőssé teszi, amiért szerinte akadályozzák másokkal együtt a Trump által szorgalmazott orosz-ukrán-amerikai békekötést. Donald Tusk kormányfő pedig pénteki, hazai parlamenti beszédében szidta a magyar kormányfőt, s úgy fogalmazott, hogy Putyin a nyugati értékek árulójára és a hasznos idiótákra számíthat, s név szerint megemlítette Orbánt, amikor kitért arra, hogy egyedüliként nem volt hajlandó megszavazni az Ukrajnának szánt segélyt az Európai Tanács állam- és kormányfőinek csütörtöki csúcstalálkozóján.

Szegény zsidóként vándorolt ki a Pásztón született Himler Márton Amerikába, ahol nemcsak bányát nyitott, de a bányavárost is róla nevezték el Himlerville-nek Dél Virginiában, és az 1910-es évek elején ő adta ki a legnagyobb példányszámú magyar újságot, Bányászlapot az Egyesült Államokban – tudhatjuk meg a Kentucky History Channel legfrissebb podcastjából, Doug Cantrell professzor elbeszéléséből. Himler, akinek családját részben koncentrációs táborokban gyilkolták meg, a háború idején a CIA elődszervezeteként ismert OSS, Office of Strategic Services magyr részlegének vezetőjeként Magyarországra utazott, hogy háborús bűnösök után nyomozzon, állítólag 300 gyanúsítottat hallgatott ki. Volt, aki közülük halállal végezte. Királyhegyi Pál az unokaöccse volt, aki kisidőre szintén elment szerencsét próbálni Amerikában, de pechjére hazajött. A Kentucky History Channel úgy mutatja be, mint a sikeres emigránst, aminek a Trump-érában igencsak erősen áthallásos mondandója van. Posztumusz becsületérdemrenddel ismerték el munkáját, a Covid miatt azonban 2023-ban tartották meg az eredetileg 2020-ra tervezett ünnepi ceremóniát.
Júniusban átadják a tervek szerint Horvátországban a Budapest-Ploce autópálya utolsó, majdnem 90 km-es szakaszát is, amely Bosznia-Hercegovinán át is vezet (Sarajevo, Mostar), és a TEN-T uniós, mintegy két évtizede kezdődött projekt részeként valósul meg – adta hírül a Croatia Week. Az autópálya jelentős mértékben megnöveli majd az áruforgalmat Délkelet-Európában az Adriáig, és persze a turizmust. Az EBRD, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank támogatásával megvalósuló építkezésből még Bosznia-Herzegovinában 187 km-es szakasz hátravan, ahol kb a tervezett szakasz fele van kész. De 2030-ra ott is végezni akarnak.
Trump a brit Telegraph információja szerint a Németországban állomásozó amerikai katonákat, mintegy 35 ezret, Magyarországra akar átirányítani – nyilatkoztak a lapnak névtelenül a Fehér Házhoz közelálló források. Merthogy az elnök elégedetlen az európai országokkal alacsony katonai büdzséjük miatt, amelynek a NATO látja kárát. Viszont mivel baráti viszonyt ápol az Oroszországgal is jó kapcsolatot kiépített Orbán, ezért eshet Magyarországra Trump választása – rakja össze az információs morzsákat a lap. Amerikán kívül mindössze 160 ezer katona teljesít szolgálatot a világ számos pontján, s ezek között van az említett 35 ezer. Trump a múlt csütörtökön elég egyértelműen fogalmazott, hogy akik nem teljesítik az elvárt kötelezettségeiket a GDP szükséges hányadában, azokat nem fogja megvédeni a NATO.

Hatalom és pénz hajtja a magyar kormányt, és hazudja a konzervatív értékeket, helyette viszont korrupció uralja az országot – összegezhető David Pressman, volt budapesti nagykövet CNN-nek adott nagyinterjúja. Beszélt arról, megalázta és megbélyegezte a kormány, mert meleg. Stratégiai hibát követett el, amikor emiatt megrontotta a hivatalos amerikai-magyar viszonyt.
A lapszemlét a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2025. 03. 10., hétfő 6:00
Riporter: Csernyánszky Judit