„Köszönjük
Reggeli gyors

Nem lenne baj, ha hallgatna Trumpra Európa, és többet költene védekezésre

7/11/2024 12:11

| Szerző: Klubrádió

Nem ördögtől való gondolat az, hogy a NATO-tagállamok igenis tegyenek többet saját biztonságuk érdekében. Donald Trump többször kritizálta a tagállamokat, hogy keveset költenek a maguk védelmére az amerikai nukleáris védernyő alatt. A Reggeli gyorsban megszólaltatott szakértők azonban azt mondták, Európa is jobban járhat, ha van saját védereje.

2024. november 07. Reggeli gyors - Tálas Péter, Szalai Máté 2024.11.07.
11:22
00:00
Európának több éve volt arra, hogy saját védelmi képességét fejlessze, de nem használta ki az idejét, így most kínos helyzetbe került – mondta Tálas Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet tudományos főmunkatársa a Reggeli gyorsban. Az Egyesült Államok vezette világrendnek fontos eleme, hogy olyan szövetségi rendszere van, ami Oroszországnak és Kínának nincsen és ami nélkül ez a két állam nem tud új világrendet teremteni. Trump mindenkit megpróbál majd rávenni arra, hogy tegyen többet a védekezéséért. De Tálas Péter szerint ez pozitívnak tekinthető.

Szalai Máté, a hollandiai Clingendael Intézet kutatója szerint az lehet aggasztó, hogy vajon Európában megvan- e a szükséges vezetői képesség és stratégiai gondolkodás, hogy ezzel a helyzettel kezdjenek valamit. Az előző Trump-ciklusban látszott, hogy több állam növelte stratégiai önállóságát és védelmi kiadásait, de akkor nem vezetett komolyabb változáshoz. Szalai reméli, hogy ez most majd megtörténik és Európa eljut odáig, hogy ráeszmél, hogy olyan helyzetbe kéne kormányozni magát, ahol egyedül tud döntéseket hozni és nem attól függ a biztonsága, hogy az Egyesült Államok választói kit küldenek a Fehér Házba.

Trump kezében Ukrajna

Sok ukrán fél Donald Trump visszatérésétől a Fehér Házba, mivel attól tartanak, hogy csökkentené a támogatást, és megvétózná Ukrajna csatlakozását a NATO-hoz. Sőt vannak, aki már arról beszélnek, hogy Trump odavetné Putyin elé Ukrajnát. Szerda estet a Megbeszéljükben Paul Lendvai is ezt fogalmazta meg. Erre Tálas Péter azt mondta, Ha Ukrajnát a Trump-adminisztráció elengedné, az azt üzenné a világnak, hogy amennyiben kitartó valaki, akkor el tudja érni a céljait akár Amerikával szemben is. Ez egy nagyon rossz üzenet lenne- tette hozzá.

Szalai Máté azt mondta, Ukrajna sorsa nagyban múlik azon, hogy az Európai Unió és központi vezetése milyen választ tud adni és hogyan tud fellépni még azelőtt, hogy Trump bármit csinálna. A következő hetek hónapok fontosak lesznek abból a szempontból, hogy Európa képes lesz-e korlátozni Trump hatását Oroszország és Ukrajna viszonya kapcsán és tudja-e saját érdekeit képviselve alakítani a nemzetközi kapcsolatokat.

Reggeli gyors: Szalai Máté, a hollandiai Clingendael Intézet kutatója és Tálas Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet tudományos főmunkatársa, egyetemi docens
2024.11.07. csütörtök, 8.10
Riporter: Herskovits Eszter, Selmeci János