Ömlik az uniós pénz. De hová?
2/03/2021 11:55
| Szerző: Klubrádió/K.K.
Társadalmi egyeztetést kér az Európai Unió, hogy a gazdaság helyreállítására szánt összegeket folyósíthassa. Magyarországon az egyeztetésnek még nyoma sincs.
Már tíz hét sincs a határidőig, amíg be kellene nyújtani a tervet az Európai Unióhoz, amelyben leírja a kormány, hogy miként kíván felhasználni mintegy 6.000 milliárd forintos támogatást. A most létrehozott pénzügyi alap a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz nevet kapta, és nem csak hagyományos értelemben vett támogatást, hanem kamatmentes hitelt is tartalmaz. A tagországoknak olyan tervet kell benyújtaniuk, amit a kormány egyeztetett szakmai és civil szervezetekkel, szakszervezetekkel, tehát a társadalommal. A pénz elköltését pedig az eddigieknél szigorúbban ellenőrzi az Unió, nem számlákat kell benyújtani, mint eddig, hanem be kell bizonyítani a támogatás hasznosulását is. Ráadásul a folyósítás feltétele lesz az euróövezeti normák betartása azoknál az országoknál is –jelesül Magyarországnál is-, amelyek még nem tagjai az övezetnek.
Farkas Zoltán, a HVG főmunkatársa nézett utána annak, hogy hol tart a magyar kormány ennek a tervnek az elkészítésével. A széleskörű társadalmi egyeztetésnek nyoma sincs. Magának a tervnek se nagyon. Annyi látszik, hogy egy 13 oldalas, szörnyű magyarsággal megfogalmazott irományt sikerült közzé tenni. E szerint a „tervbe” belevettek mindent, ami már folyik és a haverok kezében van.
Kilenc pontba szedték a komponenseket:
-Demográfia és köznevelés. Itt van az ifjúsági táborok fejlesztése, az eszközvásárlás digitális oktatáshoz, és még sok más, régen meghirdetett program.
-Egyetemek megújítása. (Lásd Színház- és Filmművészeti Egyetem.)
-Felzárkózó települések. Ide tartoznak a mobil rendelők és laboratóriumok, valamint a szociális naperőművek.
-Vízgazdálkodás. Ebbe leginkább az öntözés tartozik bele.
-Zöld- és fenntartható közlekedés. Mint ismert, vasútfejlesztésben Mészáros Lőrinc szokta kapni a megbízásokat.
-Energetika. Évek óta írnak ki pályázatokat házfelújításokra, de egyre kevesebbet és egyre romló feltételekkel.
-Körforgásos gazdaság. Mindenki tapasztalhatja, hogy a hulladékszállítás államosítása után mekkora lett a káosz.
-Digitalizáció. Ebben egy izgalmas címszó a Nemzeti Adatvagyon-ügynökség megalakítása.
-Egészségügy. Itt szerepel a praxisközösségek létrehozása, amit erőltet a kormány, miközben a szakma legkisebb gondja is nagyobb most ennél. Járvány van! Dolgozni szeretnének az orvosok, nem átszervezni.
Az interjút a fenti lejátszóra kattintva hallgathatja meg. Kiemelt kép:
2021. 03.02. 06:00
Műsorvezető: Dési János