„Köszönjük,
Reggeli gyors

Orbán a szélsőjobbos AfD-ben látja Németország jövőjét

13/02/2025 05:59

| Szerző: Klubrádió

 | Szerkesztő: Bárkay Tamás

Orbánt felbátorította Trump győzelme és minden igyekezetével azon van, hogy a szélsőjobboldali pártokkal elfoglalják Brüsszelt, hogy mindannyiukat egy akolba terelje az Európai Parlamentben – hívja fel a figyelmet a Le monde. Nemzetközi lapszemle.

2025. február 13. Reggeli gyors, részlet (2025.02.13.) Csernyánszky Judit lapszemléje
05:33
00:00

Dicsőítette Orbánt a német szélsőjobbos vezető, aki számára követendő minta lett azzal, ahogy érvel, küzd a szuverenitásért, a függetlenségért és a véleményszabadságért – foglalja össze Alice Weidel véleményét feltűnően szűkszavúan a német hírügynökség, a dpa. Amennyiben a kormányba kerülne, ígérte, Orbán példáját fogja a politikában követni, de a hírügynökség hozzáteszi, hogy az AfD csak 20, de a CDU 30%-on áll. Orbán pedig azt fejtette ki, hogy Németország jövőjét ebben a pártban látja.

A Le Monde és a francia hírügynökség, az AFP is ezt a mondatot emeli ki kettejük közös sajtótájékoztatójából, s egyben utal is a tudósítás arra, hogy Orbánt felbátorította Trump győzelme és minden igyekezetével azon van, hogy a szélsőjobboldali pártokkal elfoglalják Brüsszelt, hogy mindannyiukat egy akolba terelje az Európai Parlamentben. A kormányfő előzetes tárgyalásuk alapján – legalábbis ahogy ő fogalmazott – megállapította, hogy az AfD programjának minden pontja hasznosítható lenne az Magyarország számára is. A kancellárjelöltet szabadságharcosként írta le. Az írás azért figyelmeztet arra is, az rendben van, hogy egymást dicsérték a várban tartott sajtótájékoztatón, azonban az Orbán által kifejezetten a szélsőjobb pártok számára létrehozott a Patrióták Európáért uniós frakcióhoz nem csatlakozott az AfD, egy kisebbet választott ehelyett.

 
Alice Weidel és Orbán Viktor
Fotó: Mátyus László / Klubrádió
 

 

A szaúdi állami Al Arabiya tv-t az lepte meg, hogy Orbán egy olyan politikust fogadott hivatalában, akitől a nagy német pártok igyekeznek maximális távolságot tartani. Az arab médium kiemelte a két politikusnak az illegális migrációról kifejtett közös álláspontját, miszerint ahogy tette Magyarország, úgy az ő leendő kormánya is zéró illegális migrációt szeretne elérni. A kancellárjelölt a sajtótájékoztatón is tagadta, hogy szélsőséges párt lenne, amelyet egyébként a német alkotmányvédelmi hivatal, a titkosszolgálat megfigyelés alatt tart. Megerősítette őket Elon Musk támogatása is, aki nem csak a saját közösségi hálóján, az X-en biztosította az AfD-t támogatásáról, de még élő online interjút is készített Alice Weidellel – előkészítve választási sikerét ezzel. Az Al Arabiya beszámolt az elmúlt hetek utcai tüntetéseiről is, ahol a tiltakozók reményüket fejezték ki, hogy a hagyományos nagy pártok be fogják tartani azt az íratlan szabályt, hogy nem fognak semmilyen kérdésben összefogni és szavazni a szélsőjobboldali német párttal. 

A Democracy Now amerikai agytröszt Kim Lane Scheppelét, a Princeton Egyetem professzorát, Magyarország-szakértőt kérdezte a német politikus látogatása alkalmából, aki egyrészt levezette, miként központosította a hatalmat és az összes demokratikus intézményt Orbán egy kézben, majd rámutatott, hogy ugyanilyen veszély fenyegeti Trumppal Amerikát is, hisz már egyértelmű, hogy a Heritage Alapítvány által írt Project 2025-ben magyar szakértők sora, többek között a Danube Intézet is részt vett. Felhívta a figyelmet arra is, hogy Európában egyik ország sem költött annyi pénzt a magyar kormányzati program külföldi, elsősorban szélsőjobbos körökben történő népszerűsítésére, mint Orbán. Párhuzamot vont Trump mostani gyors intézkedései és Orbán 2010-es alkotmánymódosításai és például a bírák nyugdíjba küldése között, merthogy észbe sem kapnak a rendszer bírálói, amikor már rég átalakították azt.

A Taipei Times Orbánnak a Kína-politikáját helyezi uniós optikába, miután a magyar kormányfő jelezte, hogy a kínai elektromos autókra kivetett büntetővám a gazdasági hidegháborút hozta el, ami az EU halálához fog vezetni. De mint ismeretes, ehhez saját gazdasági érdeke fűzi Orbánt, aki magányos farkasként az EU-ban, ahelyett, hogy távolodna a kínai befolyástól, még inkább közelebb húzza magához őket. Mert nem látja annak káros következményeit, amelyek az egyenlőtlen partneri viszonyból származnak. Idézi a lap Orbánt, aki szerint Brüsszel egy olyan közösségbe akarja őt kényszeríteni, ahol esély sincs a növekedésre, a fejlődésre, ahol nem látja ő a jövőt. De látja mindezeket Kínában és Oroszországban. Orbánnak a Kína által képviselt és remélt újfajta nemzetközi kapcsolati rendszer arra jó, hogy összeütközésbe kerüljön az Európai Unióval. Viszont az EU-nak határozottam kell cselekednie és megakadályozni, hogy Kína képes legyen destabilizálni a demokratikus és liberális egységet.

A lapszemlét a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.

Reggeli gyors
2025. 02. 13., csütörtök 6:00
Riporter: Csernyánszky judit