Orbánt még erőszakosabbá tették
8/03/2019 11:44
| Szerző: Kárpáti János/Klubrádió
A Néppárt csak lassan ismerte fel, hogy Orbán Viktort belátással és megértéssel nem lehet rávenni demokratikus kötelezettségek tiszteletben tartására, mert az autoriter jellemek a kompromisszumkészséget a gyengeség jelének tartják – írja a Süddeutsche Zeitung.
Egyfelől, másfelől
A budapesti megnyilvánulások ellentmondásosságára azzal utal, hogy ismerteti egyfelől Gulyás Gergelynek, a Miniszterelnökség vezetőjének azon kijelentését, miszerint a Fidesz a Néppártban akar maradni, valamint azon bejelentését, hogy a nagy vitát kiváltó, Soros György és Jean-Claude Juncker ellen irányuló plakátkampányt a jövő héten egy másik kampánnyal helyettesítik, amely a magasabb születési rátát propagálja majd.
Másfelől viszont – írja a frankfurti lap – a kormányhű Magyar Nemzet azt követelte, hogy a Fidesz távozzon a Néppártból, mert az feladta saját valódi értékeit, és már nem különbözik a szocialistáktól vagy liberálisoktól.
Orbán mindeddig hűvösen reagált azokra a felszólításokra, hogy tegyen hitet az Európai Unió értékei mellett – állapítja meg a Frankfurter Allgemeine.
… annak meg kell fékeznie Orbánt
A liberális szemléletű müncheni Süddeutsche Zeitung Karl-Markus Gauss osztrák írónak, a Literatur und Kritik című folyóirat kiadójának, a Német Nyelv és Költészet Akadémiája tagjának az írását közli a Magyar Tudományos Akadémia ügyéről.
Gauss szerint félő, hogy nem hallják meg a magyar tudósok legújabb segélykiáltását, pedig aki meg akarja menteni Európában a demokráciát, annak meg kell fékeznie a magyar miniszterelnököt.
Magyarország nem annyira fontos
Sok mindennek kellett történnie ahhoz, hogy ez a tiszteletre méltó akadémia, amelyet csaknem kétszáz évvel ezelőtt alapítottak, és amely elkötelezett a nemzet szellemi előrehaladása mellett, kétségbeesett tiltakozással, drámai felhívással forduljon az európai nyilvánossághoz a tudomány magyarországi szabadságáért aggódva, szolidaritást és támogatást remélve.
Elvétve megjelent ugyan rövid jelentés erről a segélykiáltásról, de jelentősebb visszhangról, még kevésbé külföldi személyiségek, intézmények, kormányok támogatásáról nem lehet beszélni – állapítja meg a szerző.
Karl-Markus Gaussnak úgy tűnik, Magyarország nem annyira fontos az európaiaknak, hogy saját értékeik elleni támadásnak tekintsék, ha ott lebontják a sajtó, a művészetek és a tudomány szabadságát.
Orbán laborja
Orbán Viktor – írja a Süddeutsche vendégkommentátora – Európa közepén létrehozott egy olyan állami kísérleti laboratóriumot, amelyben a legkevésbé sem titokban a polgári demokrácia eltörlésével kísérleteznek.
A terméket paradox módon „illiberális demokrácia” néven szabadalmaztatták. Ez az elnevezés a politikai propagandaosztály zseniális agyszüleménye, éppolyan értelmetlen, mint ha Algéria liberális diktatúraként méltatná önmagát – fogalmaz Gauss.
Csak lassan ismerték fel
Az Európai Néppárt brüsszeli frakciója – folytatja – csak lassan ismerte fel, hogy Orbán Viktort belátással és megértéssel nem lehet rávenni demokratikus kötelezettségek és civilizációs hagyományok tiszteletben tartására.
Éppen ellenkezőleg, az autoriter jellemek a kompromisszumkészséget a gyengeség jelének tartják, így hát Orbánt a neki tett engedmények csak még jobban felbátorították, hogy még erőszakosabban kövesse céljait.
Csak nagy késéssel vette rá magát a Néppárt arra, hogy megfontolás tárgyává tegye a Fidesz szankcionálását, vagy akár kizárását a pártszövetségből. Ezzel – teszi hozzá a szerző – az európai szociáldemokraták példáját követték, akik kitartottak az úgynevezett román szociáldemokrata párt mellett, amely párt egyetlen ideológiai alapon, nevezetesen a korrupción nyugszik.
Nagy ára van a Fidesz-szavazatoknak
Azokért a szavazatokért, amelyeket ez a két párt az európai parlamenti választásokon eddig szállított a maga pártcsaládjának, túlságosan nagy árat kellett fizetni. Pénzügyileg is, mert a Fidesz és a román PSD zsebre tette az Európai Uniótól kapott összegeket.
Másfelől politikailag, mert ezeknek a pártoknak az önző jellege nem ismeri a szolidaritást, viszont annál inkább kedveli a szabályok megsértését.
Végül, de nem utolsósorban nagy árat kell fizetni erkölcsi értelemben is – írja Gauss – és név nélkül idéz egy néppárti képviselőt, akit megkérdeztek, hogy szívesen együttműködik-e a Fidesszel, és aki szerint ha meg akarják őrizni a polgári többséget Európában, akkor az embernek mindkét szemét le kell hunynia.
2019. március 8., péntek 07.00h
riporter: Kárpáti János