„Köszönjük
Reggeli gyors

Orvosi kannabisz: Tízezreket mentene meg, de feláldozza őket a kormány

28/02/2023 15:12

| Szerző: Klubrádió/Vikár Anna

Világszerte egyre elterjedtebbek az orvosi kannabisz programok, a magyar kormány viszont mintha direkt nem akarná látni ennek a hasznát,  több tízezer beteg szenved emiatt. Akik a feketepiacról próbálnak meg kannabiszt szerezni, azok pedig büntetőeljárással nézhetnek szembe - mondta Kardos Tamás, a TASZ munkatársa a Reggeli gyorsban.

2023. február 28. Reggeli gyors - részlet Kardos Tamás 2023.02.28.
08:05
00:00
A magyar kormány legutóbb az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének fórumán szavazott a kannabisz újrabesorolása, vagyis gyakorlatilag az orvosi felhasználása ellen. Ez szembe megy az EU álláspontjával, ezért az Európai Bizottság bírósághoz fordult. Ennél is szomorúbb, hogy óvatos becslések szerint is több tízezer beteget "áldoznak fel, akik rászorulnának a kannabiszra" - mondta Kardos Tamás, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) magánszféraprojektjének munkatársa, drogjogi szakértő a Reggeli gyorsban.

Kannabiszt évezredek óta használnak orvosi célokra, a '90-es években pedig egy „újrafelfedezés” történt, amikor tudományos bizonyítékokkal kezdték alátámasztani, hogy bizonyos betegségek kezelésében nagyon jól, sőt jobban használható, mint a hagyományos gyógyszerek. Nagy előnye, hogy nem toxikus, nem lehet halálosan túladagolni és enyhék a mellékhatásai – magyarázta Kardos.

Világszerte egyre elterjedtebb a gyógyászati felhasználás, amit úgy vezettek be, hogy elkülönítették az orvosi és a rekreációs használatot. "Olyan, mintha a magyar kormány nem akarná látni, hogy ez lehetséges" - mondta Kardos, aki szerint a Magyarországon bevett gyógyszerek között is van olyan, aminek tudatmódosító hatása van. Használnak opiát alapú fájdalomcsillapítókat is, de ahhoz nem férnek hozzá az emberek, tehát az elkülönítés működik.

A kormány gyakran hangoztatott érve, hogy a fiatalok között nagyon sokan használnak marihuánát, és nem szabad, hogy még tovább terjedjen. De azokban az országokban, ahol a program működik, a statisztikák nem támasztják alá ezt a félelmet, és azokban az amerikai államokban, ahol legalizálták az orvosi kannabiszt még csökkent is azoknak a kamaszoknak a száma, akik kipróbálják a marihuánát.

A TASZ szakértője szerint ez a hatás annak köszönhető, hogy a "tiltott gyümölcs effektus" elhalványult: a fiatalok azt látták, hogy jelentős részben idős, beteg emberek a fogyasztók.

orvosi kannabisz marihuána
 
Fotó: Noah Kalina / Flickr /https://rb.gy/hchqvp

Bécsben is teljesen más a helyzet, mint nálunk: ott már automatákból lehet kapni olyan kannabiszt, aminek a THC tartalma kicsi, tehát nem okoznak betépettség-érzést. Ezt a CBD hatanyagú kendert találta meg sokak mellett egy olyan magyar beteg is, akinek a görcsös, izombénulásos állapotaira itthon csak olyan gyógyszereket lehetne felírni, amiknek túl erősek a mellékhatásai, ráadásul a toleranciaszintje is felment már – tehát egyre nagyobb dózisokra lenne szüksége belőlük – mondta Kardos.

A TASZ vele és más betegekkel is készített interjút, amelyekből kiderült, hogy a betegeknek a legrosszabb a feketepiaci kitettség. Egyrészt attól kell tartaniuk, hogy büntetőeljárás indul ellenük, másrészt nem is tudják, hogy mi az, amit vásároltak. Gyakori visszajelzés, hogy az a fajta kannabisz, amit a beteg be tudott szerezni, nem az ő tünetére nem működött, vagy kiderült, hogy nem is kannabisz volt, hanem valamilyen kemikáliával kezelt növényi törmelék.

"Ez egy nagyon veszélyes játék", a kézzel fogható a megoldás pedig az orvosi kannabisz programok bevezetése – jelentette ki a TASZ szakértője.

A jogvédő szervezet aloldalt indított, amelyen összegyűjtötték az orvosi kannabisz programok elindítása melletti érveket, ami a döntéshozóknak, a betegeknek és az orvosoknak segít a tájékozódásban.

A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.

Reggeli gyors/interjú Kardos Tamással
2023.02.28., kedd 7:47
Riporter: Dési János